3 Դեկտեմբեր 2009 - 14:07 AMT
Հայկական եւ ադրբեջանական կողմի յուրաքանչյուր հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ստեղծում են առաջխաղացման իմիտացիա, սակայն իրականում դա այդպես չէ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը` մեկնաբանելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը Աթենքում ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստի շրջանակներում: «Ինձ մեկ բան է մտահոգում` ԵԱՀԿ ՄԽ անսպասելի ակտիվությունը: Գուցե, բառացի առաջընթաց կա, սակայն իրականում դա այդպես չէ»,-ասել է Կիրակոսյանը:
«Անկախ նրանից, կլինի առաջընթաց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում թե չի լինի, գլխավորն այն է, որ երկխոսությունը երկու երկրների միջեւ շարունակվում է»,-ասել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Ընդ որում հայ փորձագետը նշել է, որ երկրների գլխավոր խնդիրը ժողովրդավարության բացակայությունն է երկրներում: «Ինչպե՞ս կարող են երկրները լուծել այդ հարցը, եթե նրանք նույնիսկ չեն վստահում իրենց առաջնորդներին: Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ ձեռք բերված ցանկացած պայմանավորվածություն Ղարաբաղի վերաբերյալ չի ընդունվի այդ երկրների ժողովրդների կողմից, եթե նրանք չներգրավվեն այդ գործընթացում»,-ասել է Կիրակոսյանը:
Կիրակոսյանն ասել է նաեւ, որ, չնայած նրան, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումն Աթենքում մեծ նշանակություն ուներ, որոշիչ կլինի թուրքական պատվիրակության դեկտեմբերի 7-ին կայանալիք այցը Վաշինգտոն: «Դա նաեւ վերջին օրն է Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի համար, որը պետք է դրական կամ բացասական եզրակացություն տա Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ»,-ասել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը:

После каждой встречи представителей армянской и азербайджанской сторон сопредседатели Минской группы ОБСЕ имитируют прогресс в урегулировании карабахского конфликта, но на самом деле это не так. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян, комментируя встречу глав МИД Армении и Азербайджана на 17-ом заседании СМИД ОБСЕ в Афинах. «Меня беспокоит одно – внезапная активность сопредседателей МГ ОБСЕ. Может быть, на словах и есть прогресс, но в реальности это не так”, – сказал Гирагосян.
“Независимо от того, будет ли прогресс в урегулировании карабахского конфликта после встречи глав МИД Армении и Азербайджана или нет, главное что диалог между сторонами продолжается”, – подчеркнул Ричард Гирагосян.
При этом армянский эксперт заметил, что главной проблемой стран является отсутствие демократии в странах. “Как страны могут решить вопрос, если они даже не доверяют своим лидерам? Любое решение, достигнутое по урегулированию карабахского конфликта между Арменией и Азербайджаном, не будет принято народами этих стран, если они не будут вовлечены в этот процесс”, – сказал Гирагосян.
Гирагосян, также сказал, что, несмотря на то, что встреча глав МИД Армении и Азербайджана в Афинах имела большое значение, предстоящий визит турецкой делегации в Вашингтон 7 декабря будет решающим. “Это последний день также для парламентского комитета Турции по внешним отношениям, который должен дать отрицательное и положительное заключение по армяно-турецким Протоколам”, – отметил Ричард Гирагосян.