3 Դեկտեմբեր 2009 - 16:04 AMT
«Գործնականում Հայաստանի տարածքում գտնվող բոլոր պատմական հուշարձանները կարիք ունեն միջամտության, դրանց մեծ մասն ` անհապաղ, իսկ մի քանիսը փրկել է պետք», – դեկտեմբերի 3-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Պատմական եւ մշակութային հուշարձանների պահպանման գործակալության պատմական միջավայրի եւ հուշարձանների պահպանման ու օգտագործման վարչության պետ Դորվարդ Առուշանյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, եթե հուշարձանը կանգուն է, չի նշանակում, որ այն խնդիր չունի: Եթե հուշարձանը չվերականգնենք այսօր, ապա կործանվելիս կկորցնի իր ներսում պահած տեղեկությունը, իսկ հետո ավելի շատ ջանքեր ու մեծ ուժեր են պետք դրանք վերականգնելու համար:
«Այսօր Հայաստանում գոյություն ունի պաշտոնապես հաստատված ցուցակ, որն ընդգրկում է 24 հազ. 250 պատմական հուշարձաններ, որոնք, գտնվում են տարբեր սուբյեկտների պահպանության ներքո` համաձայն պետության հաստատած կարգի, ըստ որի պատմական հուշարձանների պահպանությունը իրականացնում են դրանց սեփականատերերը, կառավարիչներն ու օգտագործողները: Մշակույթի նախարարությունը իրականացնում է սեփական պետության մեջ գտնվող պատմական հուշարձանների պահպանությունը: Այդպիսի 18 հազար ճարտարապետական հուշարձաններ կառավարությունը հաստատել է 2007 թ.: Պատմական հուշարձանները պահպանելու մասին գոյություն ունի օրենք, եւ այդ ոլորտում ծագող յուրաքանչյուր խնդիր լուծվում է այդ օրենքի օգնությամբ», – ընդգծել է Հայաստանի մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց» թանգարանի տնօրեն եւ պատմական միջավայրի պահպանման ծառայության ղեկավար Սերժիկ Առաքելյանը:

“Практически все исторические памятники на территории Армении нуждаются во вмешательстве, большинство из них – в немедленном, а некоторые вообще нужно спасать”, – заявил на пресс-конференции 3 декабря начальник управления по охране и использованию памятников и исторической среды Агентства охраны исторических и культурных памятников Дорварт Арушанян. По его словам, если памятник стоит, то это еще не значит, что у него нет проблем. Если не заняться реставрацией памятника сегодня, то при разрушении он потеряет заключенную в себе информацию, и потом понадобится гораздо больше сил и средств на его восстановление.
“На сегодняшний день в Армении существует официально утвержденный список, включающий в себя 24 тысячи 250 памятников истории, находящихся под охраной различных субъектов согласно установленному государством порядку, по которому охрану памятников истории осуществляют их собственники, управляющие и пользователи. Министерство культуры осуществляет охрану памятников истории, находящихся в собственности государства. Список этих 18 тысяч памятников архитектуры Правительство утвердило в 2007 году. Существует закон об охране памятников истории, и каждая возникающая в этой области проблема решается с помощью этого закона”,- подчеркнул директор музея “Историческо-культурный заповедник” Министерства Культуры Армении и руководитель службы охраны исторической среды Сержик Аракелян.