Դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ռուսաստանի, Ուկրաինայի ու Եվրասիայի գծով ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի օգնականի տեղակալ Սելեսթե Վոլանդերին:
Հանդիպմանն ամերիկյան կողմից մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարի Յովանովիչը, ՀՀ-ում ԱՄՆ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Ռոբերտ Վեբսթերը եւ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության մի շարք բարձրաստիճան աշխատակիցներ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության շրջանակներում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող, ինչպես նաեւ առաջիկայում Աֆղանստանի Միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի (ISAF) կազմում հայկական զորախմբի ներգրավմանն առնչվող հարցեր: Ս.Վոլանդերն անդրադարձավ նաեւ այսօր առավոտյան ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադ կատարած իր այցին, բարձր գնահատելով հայ խաղաղապահների կողմից իրականացված առաքելությունն Իրաքում եւ ներկայումս ընթացող առաքելությունը Կոսովոյում, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ մամլո ծառայությունը:

Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan met Thursday with Dr. Celeste Wallander, Deputy Assistant Secretary of Defense for Russia, Ukraine and Eurasia, who is in Armenia on a two-day working visit.
The meeting was also attended by the U.S. Ambassador to Armenia Marie Yovanovitch and U.S. Military Attaché in Armenia, Lieutenant Colonel Robert Webster.
During the meeting, the sides referred to Armenian-American defense cooperation, as well as accession of Armenian peacekeeping contingent to the mission of the International Security Assistance Force (ISAF). Dr. Wallander briefed Minister Ohanyan on her visit to the RA peacekeeping brigade, commending the mission of Armenian peacekeepers in Iraq and Kosovo, press service of RA Ministry of Defense reported.