Դեկտեմբերի 5-ին «Եվրասիա» միջազգային համալսարանում կմեկնարկի «Կամավորության տոնավաճառը», որը կիրականացվի Կամավորության միջազգային օրվա շրջանակներում:
«Կամավորության տոնավաճառի» նպատակն է ներկայացնել կամավորության գաղափարը եւ դերը հասարակության զարգացման գործում, ինչպես նաեւ Հայաստանում դրա գործնական կիրառումը:
Միջոցառմանը կմասնակցեն հայաստանյան բուհերի ուսանողներ, տեղական ՀԿ-ների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Տեղեկատվության փոխանակման եւ ինտերակտիվ առաջադրանքների միջոցով մասնակիցները կտեղեկանան կամավորելու հնարավորությունների եւ կամավորներ ներգրավող կազմակերպությունների մասին, ինչպես նաեւ համատեղ կմշակեն մեկամսյա ծրագրեր` իրենց իսկ կամավորելու ուղղությամբ: «Կամավորության տոնավաճառի» ավարտին մասնակիցներին կառաջարկվի միանալ Կամավորության միջազգային օրը նշող կազմակերպությունների մի շարք այլ միջոցառումներին, որոնք կանցկացվեն Ծիծեռնակաբերդի այգիում եւ «Փյունիկ» հաշմանդամների միությունում:
Տոնավաճառի կազմակերպիչներն են «Պրոֆեսիոնալները հանուն քաղաքացիական հասարակության» հասարակական կազմակերպությունը եւ «Եվրասիա» միջազգային համալսարանը:
Կամավորության միջազգային օրը տոնվում է 1985-ից: ՄԱԿ Գլխավոր Վեհաժողովը 1985-ին կառավարություններին առաջարկեց ամեն տարի դեկտեմբերի 5-ին նշել հանուն տնտեսական ու սոցիալական զարգացման Միջազգային կամավորության տոնը:

3 Декабрь 2009 - 16:40 AMT
5 декабря в международном университете “Евразия” стартует «Ярмарка волонтерства», приуроченная к празднованию Международного дня добровольцев в Армении.
Цель ярмарки – показать идею и роль волонтерства в деле развития общества, а также его практическое применение в Армении.
В ярмарке будут участвовать студенты различных вузов Армении, а также представители общественных организаций, которые в он-лайн режиме ознакомятся с добровольчеством в мире при помощи современных технологий. Они также составят программу на месяц со своим же участием в качестве волонтеров. В тот же день будут проводиться и другие мероприятия в парке Цицернакаберд и союзе инвалидов “Пюник”.
“Ярмарку волонтерства” проводят общественная организация “Профессионалы ради развития гражданского общества” и университет “Евразия”.
Международный день добровольцев отмечается с 1985 года. Генеральная Ассамблея ООН в 1985 году предложила правительствам ежегодно отмечать 5 декабря – Международный день добровольцев во имя экономического и социального развития.