Վերջին ութ տարիների ընթացքում Ֆրանսիայում երկու անգամ աճել է մզկիթների կառուցման հակառակորդների թիվը: Այդ մասին վկայում են Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության ինստիտուտի հարցման արդյունքները IFOP, որոնց հրատարակել է Le Figaro-ն:
Համաձայն ուսումնասիրությանը, 2001 թ-ն ֆրանսիացիների 22 % դեմ են մզկիթների կառուցմանը, 46%- այն ժամանակ ասում էին, որ այդ հարցը չի հուզում նրանց: 2009 թ-ն ռեսպոնդենտների արդեն 41 %-ը նշել են, որ բացասական են վերաբերվում մզկիթների կառուցմանը: Ընդ որում, անտարբերների թիվը նվազել է 36%: 41% անցանկալի են համարել մզկիթի հարեւանությունը իրենց տների հետ:
Ֆրանսիացիների 46%-ը հավանություն են տվել Շվեցարիայում անցկացրած հանրաքվեին, որի արդյունքում բնակչության 57%-ը դեմ է արտահայտվել մզկիթների կառուցմանը:

4 Декабрь 2009 - 07:40 AMT
За последние восемь лет во Франции почти в два раза выросло количество противников строительства мечетей. Об этом говорят данные опроса Института изучения общественного мнения IFOP, которые опубликовала газета Le Figaro.
Согласно исследованию, в 2001 году 22% французов выступали против строительства мечетей, 46% опрошенных заявили тогда, что их этот вопрос не волнует. В 2009 году уже 41% респондентов отметил, что относится к строительству мечетей резко отрицательно. При этом количество равнодушных уменьшилось до 36%.41% опрошенных посчитали нежелательным соседство мечети с их домом.
Почти половина французов – 46% одобрили референдум 29 ноября в Швейцарии, в ходе которого 57% населения высказались против строительства минаретов.
«Раздражение по отношению к исламу никогда не было таким сильным. Французское общество расколото”, – сказал руководитель опроса Жером Фуке.