4 Դեկտեմբեր 2009 - 11:47 AMT
Դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ Արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանի հրամանով «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Արսեն Աֆրիկյանը նախօրեին ազատվել է աշխատանքից: Դրա համար հիմք են հանդիսացել արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության պետ Աշոտ Գիզիրյանի եւ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Արսեն Աֆրիկյանի զեկուցագրերը:
Մեկ այլ հրամանով, Գ. Դանիելյանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարումը 2009 թվականի դեկտեմբերի 3-ից դրել է ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության անվտանգության ապահովման բաժնի պետ Վարուժան Եղիազարյանի վրա, հաղորդում է ՀՀ Արդարադատության նախարարության մամլո ծառայությունը:
Նոյեմբերի 27-ին` երեւանյան ժամանակով 18:00-ին, ցմահ բանտարկյալներ Սողոմոն Քոչարյանն ու Մհեր Ենոքյանը փախուստի են դիմել Երեւանի «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից: Այս փաստի առնչությամբ քրեական գործ է հարուցվել եւ բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն են նախաձեռնվում փախած հանցագործներին հայտնաբերելու ու ձերբակալելու համար:

3-го декабря по приказу министра юстиции РА Геворга Даниеляна начальник уголовно-исправительного учреждения колонии «Нубарашен» Арсен Африкян освобожден от занимаемой должности. Решение об освобождения министр принял на основе докладов начальника уголовно-исправительной службы министерства юстиции Армении Ашота Гизиряна и начальника уголовно-исправительного учреждения «Нубарашен» Арсена Африкяна.
Другим приказом министр юстиции Геворг Даниелян временное исполнение обязанностей начальника уголовно-исправительной колонии возложил на начальника отделения обеспечения безопасности уголовно-исправительного департамента министерства юстиции РА Варужана Егиазаряна, сообщает пресс-служба министерства юстиции РА.
27 ноября в 18:00 по ереванскому времени двое пожизненно заключенных Согомон Кочарян и Mгер Енокян сбежали из ереванского уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен”. По данному факту возбуждено уголовное дело и предпринимаются необходимые меры для обнаружения и задержания сбежавших преступников.