«Վերջին 20 տարիներին բնակչության շրջանում ծնելիության անկում է նկատվում, բայց վերջին տարիներին կրկին աճի միտում կա: 2007-08թթ. Հայաստանում նորածինների քանակը կազմեց 41 000, իսկ արդեն 2009-ին` 43 000»,- «Բնակչություն եւ զարգացում, ձեռքբերումներ եւ մարտահրավերներ, ICPD` 15 տարի անց» համաժողովում հայտնեց Պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի ինստիտուտի տնօրեն, Գիտությունների Ազգային ակադեմիայի անդամ-թղթակից, Հայաստանի գլխավոր մանկաբարձ-գինեկոլոգ Ռազմիկ Աբրահամյանը:
Նա նշեց նաեւ, որ անհանգստություն են առաջացնում վերարտադրողական տարիքի կանանց մոտ այնպիսի տարածված հիվանդությունները, ինչպիսիք են սակավարյունությունը, հիպերտենզիան, միզածորանների եւ սեռական օրգանների, ինչպես նաեւ սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդությունները: Աբրահամյանի խոսքով, Հայաստանում մայրերի մահացությունն ավելի ցածր է, քան ԱՊՀ երկրներում, բայց ավելի բարձր է, քան Եվրոպայի երկրներում: Հիմնականում մահանում են 20-30 տարեկան կանայք, ովքեր բնակվում են գյուղերում, որտեղ հասանելի որակյալ բժշկական օգնություն չկա: Երեխաների մահացության առչնությամբ նա նշեց, որ 100 000 նորածիններին 25-28 մահ է բաժին ընկնում: Պրոֆեսորը նշեց նաեւ, որ զգալիորեն նվազել է աբորտների քանակը. այսօր Հայաստանում յուրաքանչյուր 4 ծնունդին բաժին է ընկնում մեկ հղիության ընդհատում:
Համաժողովին ներկա էին ՄԱԿ Մշտական համակարգող եւ UNICEF ծրագրի ներկայացուցիչ Լեյլի Մոշիրին, Հայաստանի առողջապահության փոխնախարար Թաթուլ Հակոբյանը, ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերով Մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը եւ այլ հյուրեր: Նրանք նշեցին, որ անցած 15 տարիների ընթացքում Հայստանում նկատելի դրական փոփոխություններ են կատարվել, սակայն դեռեւս բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ կան:
Համաժողովը նվիրված է 1994թ. Կահիրեում կայացած «Ժառանգություն ու զարգացում» առաջին համաժողովի 15-րդ հոբելյանին: Այդ համաժողովի մասնակիցները հաստատեցին գործունեության ծրագիրը հաջորդ 20 տարիների համար` ուղղված մարդկանց սոցիալական դրության բարելավմանը, սեռական հավասարության հաստատմանը եւ պայքարին ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ դեմ եւ այլ գործողություններին:

“В последние 20 лет наблюдалось снижение рождаемости среди населения, но за последние годы есть тенденция ее роста. В 2007-08 годах число новорожденных в Армении составило 41 000, а уже в 2009 году – 43 000”, – заявил на конференции “Население и развитие, достижения и вызовы, ICPD – 15 лет спустя” директор Института перинатологии, акушерства и гинекологии, член-корреспондент Национальной Академии наук, главный акушер-гинеколог Армении Размик Абрамян.
Он отметил также, что беспокойство вызывают такие распространенные болезни у женщин репродуктивного возраста, как малокровие, гипертензия, болезни мочеполовых органов, а также болезни, передающиеся половым путем. По словам Абрамяна, материнская смертность в Армении ниже, чем в странах СНГ, но выше, чем в странах Европы. В основном, умирают женщины 20-30 лет, живущие в селах, где нет доступной качественной медицинской помощи. По поводу детской смертности он отметил, что на 100 000 новорожденных детей приходится 25-28 смертей в год. Профессор отметил также, что заметно снизилось число абортов: на сегодняшний день на каждые 4 рождения ребенка в Армении приходится одно прерывание беременности.
На конференции присутствовали Постоянный координатор ООН и представитель программы UNICEF Лейли Мошири, замминистра здравоохранения Армении Татул Акопян, председатель Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения НС РА Ара Баблоян и другие гости. Они отметили, что за прошедшие 15 лет в Армении произошли заметные положительные перемены, однако у нас есть еще множество нерешенных проблем.
Конференция была приурочена к 15 юбилею прошедшей в Каире в 1994 году первой конференции “Население и развитие”. На этой конференции участники утвердили программу деятельности на 20 лет, направленной на улучшение социального положения людей, утверждение гендерного равенства, борьбу с ВИЧ и СПИДом и другие действия.