4 Դեկտեմբեր 2009 - 13:16 AMT
«Շուտով մեր ազգը լուրջ ժողովրդագրական խնդրի առջեւ է կանգնելու»,- դեկտեմբերի 4-ին կայացած մամլո ասուլիսում նշեց ժողովրդագրագետ, «Հայկական սոցիալ-ժողովրդագրական նախագիծ» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ռուբեն Եգանյանը: Նա ընդգծեց, որ պաշտոնական տվյալներով արտագաղթողների եւ ներգաղթողների տարբերությունը կազմում է տարեկան 7-8 հազար հոգի:
«Մենք գաղթողներին երկու կարգի ենք բաժանում` մշտական բնակության եւ գումար վաստակելու համար մեկնողներ: Մոտ 10-15 հազար հոգի ամեն տարի մեկնում են գումար վաստակելու, սակայն նրանց վերադարձը հայրենիք պարտադիր չէ»,- նշեց Եգանյանը:
Նրա խոսքով, 2002թ. բնակչության պաշտոնական մարդահամարի տվյալները նույնպես չեն արտացոլում իրականությունը: Պաշտոնական տվյալների համաձայն Հայաստանում 2002թ. բնակվում էր 3 800 000 մարդ, սակայն իրականում այդ ժամանակ Հայաստանում բնակվում էր 3 210 000 մարդ: Հաշվի առնելով դա` ազգագրագետը բնակչության դրությունն աղետալի անվանեց:

«Скоро наша нация встанет перед серьезной демографической проблемой»,- отметил на пресс-конференции 4 декабря демограф, руководитель общественной организации «Армянский социально-демографический проект» Рубен Еганян. Он подчеркнул, что по официальным данным разница между числом эмигрантов и иммигрантов составляет 7-8 тысяч человек в год. Однако не всегда официальные данные совпадают с реальностью: по его мнению, на самом деле это число составляет около 20-25 тыс. человек.
«Мы разделяем мигрантов на две категории: уезжающие на постоянное проживание и на заработки. Около 10-15 тысяч человек в год уезжают на заработки, однако их возвращение на родину не является обязательным»,- отметил Еганян.
По его словам, официальные данные переписи населения 2002 года также не отражают реальность. Согласно официальным сведениям в Армении на 2002 год проживало 3 800 000 человек, однако на самом деле в это время в Армении проживало 3 210 000 человек. Учитывая все это, этнограф назвал положение армянского населения катастрофическим.