Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «Լեռնային ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրինագիծը, որը պատգամավորներին ծանոթանալու համար ներկայացրել էր «Ժառանգություն» խմբակցությունը` հոկտեմբերի 15 -ին:
Հանձնաժողովում քննարկումները ցույց են տվել, որ հանձնաժողովի անդամներն օրինագծին բացասաբար են վերաբերվել, բացատրելով, որ այն կարող է խանգարել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը հաշվի առնելով հանձնաժողովի կարծիքն ու դիրքորոշումը, առաջարկել է հետաձգել օրինագիծը 90 օրով, որն էլ ընդունել են հանձնաժողովի անդամները, հաղորդում է «Ժառանգություն» կուսակցության մամլո ծառայությունը:

4 Декабрь 2009 - 15:34 AMT
4-го декабря на заседании постоянной комиссии по внешним сношениям НС РА был обсужден законопроект “О признании независимости НКР”, который был представлен для ознакомления депутатам 15-го октября парламентской фракцией партии “Наследие”.
Обсуждения в комиссии показали, что ее члены относились к законопроекту отрицательно, обосновав свою позицию тем, что он может помешать мирному процессу нагорно-карабахского урегулирования.
Руководитель фракции “Наследие” Степан Сафарян, с учетом мнений и позиции комиссии, предложил отложить обсуждение законопроекта на 90 дней, что было принято членами комиссии, сообщает пресс-служба партии “Наследие”.