Ռամկավար Ազատական կուսակցության Հայ դատի իրավական խորհուրդը հայ-թուրքական ստորագրված արձանագրությունների իր ուսումնասիրման արդյունքները հիմք ընդունելով, տարածել է հայտարարություն:
Ռամկավար Ազատական կուսակցությունը արձանագրում է, որ արձանագրություններն իսկապես միջազգային պայմանագիր է` երկկողմանի սահմանների ճանաչման մասին, այլ ոչ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին սովորական համաձայնագիր: «Արձանագրություններում նախատեսված է տարածքային- սահմանային խնդիրների կարգավորում, հակառակ դեպքում այդ փաստաթղթերը չէին ուղարկվի Հայաստանի խորհրդարան` վավերացնելու համար», – նշված է հայտարարության մեջ:
Ռամկավար Ազատական կուսակցությունը առաջարկում է Հայաստանի կառավարությանը` սկսել բոլոր տարածքային հակամարտությունները ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարան հանձնելու գործընթաց, եթե մոտ ժամանակներում տարածքային անդորրը խանգարող երկրները չփոխեն իրենց գործելաոճը:

4 December 2009 - 16:09 AMT
Considering the results of Hay Dat legal council’s studies, Ramkavar-Azatakan Party has released a statement on the legitimacy of Armenian-Turkish Protocols.
The party confirms that Protocols constitute an international agreement on recognizing mutual borders. “They stipulate for settling territorial-frontier disputes between Armenia and Turkey. Otherwise they wouldn’t be sent to Armenian Parliament for ratification,” says the statement.
Ramkavar-Azatakan proposes that Armenia submit all regional conflicts for UN International Court’s consideration in case the countries violating regional stability do not change their policy in the near future.