Google ընկերությունն ու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն համաձայնագիր են կնքել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ընդգրկված օբյեկտների վիրտուալ բազա ստեղծելու մասին, ասվում է կազմակերպության կայքէջում:
Արդեն ավարտվել են 860 օբյեկտներից 19-ի նկարահանումները, որոնք հասանելի կլինեն Google Street View ծառայության շնորհիվ:
Google-ի նկարահանած վայրերի թվում են Փարիզի Վերսալի պալատը, Իսպանիայի Սալամանկա եւ Կասերես քաղաքների, Պոմպեոսի, ինչպես նաեւ Իտալիայի Սիեննա եւ Ուրբինո քաղաքների, Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայի պատմական շրջանները, Սթոունհենջն ու Մեծ Բրիտանիայի Թագավորական բուսաբանական այգիները:
«Հետագայում ցուցակը նախատեսվում է ընդլայնել: Առաջնությունը կտրվի դժվար հասանելի վայրերին: Google-ի հետ համագործակցելով, մենք հնարավորություն ստացանք բոլոր ցանկացողներին հրաշալի վայրեր ցույց տալ եւ մարդկանց ուշադրությունը սեւեռել պատմական հուշարձանների պահպանության խնդրի վրա, ինչպես նաեւ նպաստել նրանց մասնակցությանն այդ խնդրին»,-հայտարարել է ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան:
Ինչպես ասվում է մամլո հաղորդագրության մեջ, հայտնի չէ, թե հատկապես որ օբյեկտները կնկարահանվեն, սակայն դրանք այդ թվում գտնվում են նաեւ Հարավ-Աֆրիկյան Հանրապետությունում, Բրազիլիայում, Կանադայում, Մեքսիկայում եւ Նիդերլանդներում:

5 Декабрь 2009 - 08:26 AMT
Компания Google и ЮНЕСКО заключили соглашение о создании виртуальной базы объектов из списка Всемирного наследия ЮНЕСКО, сообщается на сайте организации.
Уже завершена съемка 19 из 860 объектов, доступ к которым можно получить с помощью сервиса Google Street View.
Среди отснятых Google мест – Версальский дворец в Париже, исторические районы таких городов, как Саламанка и Касерес в Испании, Помпеи, а также исторические районы Сиены и Урбино в Италии, столица Чехии Прага, Стоунхендж и Королевские ботанические сады в Кью в Великобритании.
“В дальнейшем список объектов планируется расширить. Приоритет будет отдан труднодоступным местам. В сотрудничестве с Google у нас появилась возможность показать всем желающим замечательные места и обратить внимание людей на проблему сохранения исторических памятников, а также поспособствовать их участию в решении этой проблемы”,- заявила генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова.
Как сообщается в пресс-релизе, какие именно объекты будут сняты, неизвестно, но расположены они в том числе в ЮАР, Бразилии, Канаде, Мексике и Нидерландах.