5 Դեկտեմբեր 2009 - 09:10 AMT
Ռազմավարական հարձակողական սպառազինության (ՌՀՍ) մասին պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտի կապակցությամբ ՌԴ եւ ԱՄՆ նախագահները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ նշվում է Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ուկրաինայի զգալի ավանդը ՌՀՍ մասին պայմանագրի կատարման գործում:
«ՌՀՍ մասին պայմանագրի արժեքը զգալիորեն աճեց, երբ Բելառուսը, Ղազախստանն ու Ուկրաինան դուրս բերեցին միջուկային զենքն իրենց տարածքներից եւ միացան Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին` միջուկային զենք չունեցող պետությունների կարգավիճակով: Այդ պետությունների գործողությունները ամրագրեցին սույն պայմանագրի ռեժիմը, բարերար ազդեցություն ունենալով միջազգային անվտանգության եւ ռազմավարական կայունության վրա եւ բարենպաստ պայմաններ ստեղծեցին միջուկային արսենալների հետագա կրճատման համար: ՌԴ-ն եւ ԱՄՆ-ն ողջունում են Բելառուսի, Ղազախստանի ու Ուկրաինայի հավատարմությունը միջուկային զենքից զերծ պետությունների իրենց կարգավիճակին:
Այդ պետությունների կողմից ՌՀՍ պայմանագրի 1992թ. մայիսի 23-ին ստորագրած Արձանագրության համաձայն այդ պետությունների ստանձնած պարտավորությունների կատարումը եւ միջուկային զենքից զերծ պետությունների իրենց կարգավիճակը թույլ տվեց նրանց ամրացնել իրենց անվտանգությունը, ինչը արտահայտվեց այդ թվում նաեւ Բուդապեշտի 1994թ. դեկտեմբերի 5-ի հուշագրում: Այս առնչությամբ ՌԴ-ն եւ ԱՄՆ-ն հաստատում են, որ Բուդապեշտի հուշագրում ամրագրված երաշխիքները նախկինի պես կկիրառվեն 2009թ. դեկտեմբերի 4-ից հետո»,-ասվում է Օբամայի ու Մեդվեդեւի համատեղ հայտարարությունից հետո:

В связи с завершением срока действия Договора о сокращении и ограничении стратегических наступательных вооружений (СНВ) президенты РФ и США приняли совместное заявление, в котором отмечается существенный вклад Беларуси, Казахстана и Украины в успешное выполнение Договора СНВ.
«Ценность ДСНВ значительно возросла, когда Республика Беларусь, Республика Казахстан и Украина вывели все ядерное оружие с их территории и присоединились к Договору о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО) в качестве государств, не обладающих ядерным оружием. Действия этих государств укрепили режим ДНЯО, благотворно сказались на международной безопасности и стратегической стабильности и создали благоприятные условия для дальнейших шагов по сокращению ядерных арсеналов. Российская Федерация и Соединенные Штаты Америки приветствуют приверженность Республики Беларусь, Республики Казахстан и Украины их статусу государств, не обладающих ядерным оружием.
Выполнение этими государствами своих обязательств по Протоколу к Договору о СНВ от 23 мая 1992 года (Лиссабонский протокол) и их присоединение к ДНЯО в качестве государств, не обладающих ядерным оружием, укрепило их безопасность, что нашло отражение, в том числе в Будапештских меморандумах от 5 декабря 1994 года. В этой связи Российская Федерация и Соединенные Штаты Америки подтверждают, что зафиксированные в Будапештских меморандумах гарантии будут по-прежнему применяться после 4 декабря 2009 года», – говорится в совместном заявлении Обамы и Медведева.