Արաբական Միացյալ Էմիրությունները աջակցում են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Այս մասին Երեւանում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսին ասաց ԱՄԷ ԱԳ պետնախարար Անվար Գարգաշը :
«Հայկական կողմի հետ բանակցությունների ընթացքում ես արտահայտել եմ մեր աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Մենք գիտենք, որ այս գործընթացը բավականին բարդ է` պատմական իրադարձությունների պատճառով, սակայն մենք ձեզ հաջողություն ենք ցանկանում այդ հարցում», – ասաց ԱՄԷ ԱԳ ղեկավարը:
Լեռնային Ղարաբաղի հարցին անդրադառնալով, Անվար Գարգաշն ասաց, որ Աբու Դաբին միջազգային իրավունքի շրջանակներում աջակցում է այդ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: ԱՄԷ ԱԳ պետնախարարը հայտնեց, որ բանակցություններում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ: «Ես ուրախությամբ ուզում եմ նշել, որ մեր կարծիքները շատ հարցերում միանման են», – ասաց Ա. Գարգաշը:
Հայաստանի արտգործնախարարն, իր հերթին, ընդգծեց, որ արաբական կողմի հետ բանակցելիս, շոշափել են նաեւ Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆղանստանում տիրող իրավիճակի մասին հարցեր:

Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) поддерживают процесс нормализации армяно-турецких отношений. Об этом в Ереване на совместной с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном пресс-конференции заявил госминистр иностранных дел ОАЭ Анвар Гаргаш.
«В ходе переговоров с армянской стороной я выразил наше содействие процессу урегулирования армяно-турецких отношений. Мы знаем, что этот процесс довольно сложный по историческим причинам, но мы желаем вам удачи в этом направлении»,- сказал глава МИД ОАЭ.
Касаясь вопроса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, Анвар Гаргаш отметил, что Абу-Даби содействует мирному урегулированию данного конфликта в рамках международного права. Госминистр ИД ОАЭ сообщил, что в переговорах стороны обменялись мнениями вокруг региональных проблем. «Я с радостью хочу отметить, что наши мнения сходятся по многим вопросам»,- сказал Анвар Гаргаш.
В свою очередь, глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что в двухсторонних переговорах с арабской стороной были затронуты также вопросы обстановки на Ближнем Востоке и в Афганистане.