Հայաստանն աջակցում է Էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների միջազգային գործակալության IRENA ղեկավար կայանի տեղակայմանը Աբու Դաբիում: Այդ մասին Երեւանում ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի պետնախարար Անվար Գարգաշի համատեղ ասուլիսի ժամանակ PanARMENIAN.Net- ի լրագրողի հարցին պատասխանելով, ասաց Անվար Գարգաշը: «Հենց այդ հարցն էլ իմ այցի օրակարգում ամենակարեւորներից է: Հայաստանի աջակցությունն այդ հարցում մեզ համար շատ կարեւոր է», – ասաց ԱՄԷ ԱԳՆ ղեկավարը: Նրա խոսքերի համաձայն, ԱՄԷ միշտ աջակցել է եւ պատրաստ է հետագայում էլ աջակցելու Հայաստանին` միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում:
«Հայաստանը մեզ համար շատ կարեւոր գործընկեր է: Մեր միջեւ ձեւավորվել են գերազանց հարաբերություններ, եւ այս այցը կօգնի, առաջին հերթին, խորացնելու տնտեսական կապերը, ակտիվացնելու քաղաքական երկխոսությունը», – նշեց Անվար Գարգաշը:
ՀՀ արտգործնախարարն իր հերթին հայտնեց, որ շուտով Հայաստան կժամանեն ԱՄԷ խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարները: «Արաբ գործարարների հետ մենք կքննարկենք հայաստանյան տնտեսության մեջ ներդրումների հնարավորությունների եւ բազմաթիվ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր», – հայտարարեց Էդվարդ Նալբանդյանը:

Армения поддерживает размещение штаб-квартиры Международного агентства по возобновляемым источникам энергии (IRENA) в Абу-Даби. Об этом на совместной с главой МИД Эдвардом Налбандяном пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, заявил госминиcтр иностранных дел Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Анвар Гаргаш. “Именно этот вопрос был одним из ключевых в повестке этого визита. Поддержка Армении в этом вопросе очень важна для нас”,- сказал глава МИД ОАЭ. По его словам, ОАЭ всегда поддерживают и готовы в дальнейшем содействовать Армении в рамках международных организаций.
“Армения для нас очень важный партнер. Между нами сформировались отличные отношения, и этот визит поможет нам углубить в первую очередь экономические связи, активизировать политический диалог”,- отметил Анвар Гаргаш.
В свою очередь глава внешнеполитического ведомства РА сообщил, что в ближайшее время в Армению прибудут руководители крупнейших компаний ОАЭ. “С делегацией арабских бизнесменов мы обсудим возможности инвестиций в армянскую экономику и реализации различных совместных программ”,- заявил Эдвард Налбандян.