Արաբական աշխարհի հետ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման համար որեւէ խոչընդոտ չկա: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի եւ ԱՄԷ ԱԳ պետնախարար Անվար Գարգաշի համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի ԱԳ ղեկավարը:
«Արաբական երկրներում գործում է Հայաստանի ընդամենը 4 դեսպանատուն: 2010 թ. առաջին կեսին դեսպանատուն կբացենք Քուվեյթում: Հուսով եմ, որ 2010 թ. արաբական երկրներում կգործի արդեն 6 դեսպանատուն», – նշեց Էդվարդ Նալբանդյանը: Նա ավելացրեց նաեւ, որ մյուս տարի ծրագրել են Հայաստանի եւ ԱՄԷ պաշտոնատար անձանց երկկողմանի այցեր, այդ թվում նաեւ այցեր բարձր մակարդակով:

Armenia faces no obstacles in terms of developing ties with Arab world countries, Armenian FM Edward Nalbandyan says.
The country has only 4 embassies operating in Arab states. In the first half of 2010, it is planned to add their number by one, by opening an embassy in Kuwait,” he told a joint news conference with UAE Minister of State for Foreign Affairs, Mr. Anvar Gargash. Besides, Armenian and UAE senior diplomats are scheduled to carry out mutual visits during the next year, Nalbandyan added.