Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) «Հայկական ժամանակ» հայկական ընդդիմական թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին, որը մեղադրվում է 2008թ. մարտի 1-2-ի զանգվածային անկարգությունների ընթացքում իշխանության ներկայացուցչի դեմ բռնության կիրառման համար, գրանցել է որպես պատգամավորի թեկնածու:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մամլո քարտուղար Տաթեւ Օհանյանը, դեկտեմբերի 5-ին կայացած նիստի ժամանակ թիվ 10 ընտրատարածքի ընտրական հանձնաժողովը բացի Նիկոլ Փաշինյանից գրանցել է պատգամավորի եւս երեք թեկնածուների` Արա Սիմոնյանին («Ազգային միաբանություն» կուսակցություն), Դավիթ Հակոբյանին (Հայաստանի Մարքսիստական կուսակցություն) եւ Հմայակ Հովհաննիսյանին (անկուսակցական):
«Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել էր բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը: ԿԸՀ համարեց, որ որպես պատգամավորի թեկնածու Փաշինյանին գրանցելու հարցում մերժելու համար ոչ մի հիմք չկա»,- նշեց Տաթեւ Օհանյանը:

6 Декабрь 2009 - 12:55 AMT
Центральный избирательный комитет (ЦИК) Армении зарегистрировал в качестве кандидата в депутаты редактора армянской оппозиционной газеты «Айкакан Жаманак» Никола Пашиняна, который обвиняется в применении насилия против представителя власти в ходе массовых беспорядков 1-2 марта 2008 года в Ереване.
Как в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Центризбиркома Армении Татев Оганян, в ходе состоявшегося 5 декабря заседания избирательная комиссия округа №10, помимо Никола Пашиняна, зарегистрировала еще трех кандидатов в депутаты – Ара Симоняна (партия “Национальное единение”), Давида Акопяна (Марксистская партии Армении) и Амаяка Ованнисяна (беспартийный).
“Никол Пашинян представил все необходимые документы. ЦИК посчитал, что нет никаких оснований для отказа в регистрации Пашиняна в качестве кандидата в депутаты”, – отметила Татев Оганян.