Ավարտվել է«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի խցերից մեկում ներքին կանոնակարգի խախտումներով կատարված լուսանկարահանման փաստի առնչությամբ նշանակված ծառայողական քննությունը:Ինչպես PanARMENIA.Net-ին հաղորդեց Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարիմամուլիքարտուղարԼանա Մշեցյանը, քրեակատարողական վարչության պետ Ա.Գիզիրյանի հրամաններով ծառայողական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու համար կարգապահական տույժ է կիրառվել` «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետի տեղակալի, ցմահ ազատազրկման դատապարտվածների պահպանության բաժնի պետի, անվտանգության ապահովման բաժնի պետի տեղակալի, երկրորդ կարգի մասնագետի եւ կրտսեր մասնագետի նկատմամբ:
Ինչպես նախկինում հայտնվել է, հիմնարկի պետը հրաժարական էր ներկայացրել, որն ընդունվել է: Հաղորդվում է նաեւ, որ ՀայաստանիՀանրապետության կառավարության 2006թ. օգոստոսի 3-իթիվ 1543-Նորոշմամբ հաստատված «Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությանքրեակատարողական ծառայության` կալանավորվածներին պահելու վայրերի եւ ուղղիչ հիմնարկների» Ներքին կանոնակարգի 186-188-րդ կետերի համաձայն, քրեակատարողական հիմնարկներում դատապարտյալներին` վերջիններիս համաձայնությամբ եւ հիմնարկի պետի թույլտվությամբ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները կարող են իրականացնել լուսանկարահանում կամ տեսանկարահանում կամ նրա հետ ունենալ հարցազրույց, պարզապես տվյալ դեպքում խախտվել են սահմանված ներքին կանոնակարգի պահանջները, որոնք վերաբերում են այցելության կարգին ու պայմաններին:

6 Декабрь 2009 - 13:56 AMT
Завершилось служебное расследование, начатое в связи с фотоснимком, снятым в одной из камер уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен» при нарушении внутреннего порядка. Как PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Министерства юстиции Республики Армения Лана Мшецян, по приказу начальника уголовно-исполнительного управления Ашота Гизиряна в отношении заместителя начальника уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен», начальника отдела по содержанию лиц, приговоренных к пожизненному лишению свободы, заместителя начальника отдела по обеспечению безопасности, специалиста второго класса и младшего специалиста применено дисциплинарное наказание за невыполнение служебных обязанностей должным образом.
Как сообщалось ранее, начальник УИУ «Нубарашен» подал заявление об отставке, которое было принято. Также сообщается, что согласно пунктам 186-188 Внутреннего устава уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции Армении о месте содержания заключенных и исправительных учреждений, утвержденного решением правительства РА №1543-Н, (представители СМИ в уголовно-исполнительных учреждениях с разрешением начальника учреждения и с согласием осужденных лиц могут осуществлять фото и видеосъемку или проводить с ними интервью), в данном случае были нарушены требования внутреннего устава, которые касаются порядка и условий посещения.