Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որը գտնվում է աղետի գոտում, Գյումրիում ծաղկեպսակ է դրել երկրաշարժերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին: Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Գյումրիից, Ամենափրկիչ եկեղեցու մոտ կատարվել է հոգեհանգստի արարողություն:
Հոգեհանգստի արարողությանը ներկա էին ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը, Շիրակի մարզի նահանգապետ Լիդա Նանյանը, Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը, ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն:
Դեկտեմբերի 7-ին լրացավ Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 21-ամյակը: 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին տեղի ժամանակով ժամը 11:41-ին Ռիխտերի սանդղակով 7.2 բալ ուժգնությամբ ստորգետնյա ցնցումները հիմնահատակ ավերեցին Սպիտակ եւ Լենինական (այժմ Գյումրի) քաղաքները: Երկրաշարժից տուժել է 21 քաղաք եւ շրջան, 350 գյուղ, որոնցից 60-ը լիովին քանդվեցին: Զոհվեց շուրջ 25 հազար մարդ, շուրջ 100 հազարը` վիրավորվեցին, շատերը հաշմանդամ դարձան, շուրջ 500 հազարը զրկվեցին կացարաններից: Սպիտակի երկրաշարժը աշխարհի խոշորագույն աղետների ցանկում է:

7 Декабрь 2009 - 08:42 AMT
Президент Армении Серж Саргсян, прибывший в зону бедствия Спитакского землетрясения, в городе Гюмри возложил венок к памятнику жертвам землетрясения. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net из Гюмри, после возложения венка в близ церкви Аменапркич (Всеспасителя) была отслужена панихида по жертвам разрушительного землетрясения.
На панихиде присутствовали вице-премьер-министр Армении, министр территориального правления РА Армен Геворкян, губернатор Ширакской области Лида Нанян, мэр города Гюмри Вардан Гукасян, посол России в Армении Вячеслав Коваленко.
7-го декабря исполнился 21 год со дня разрушительного Спитакского землетрясения в Армении. 7 декабря 1988 года в 11.41 по местному времени подземные толчки силой 7,2 балла по шкале Рихтера практически стерли с лица земли города Спитак и Ленинакан (ныне Гюмри). Погибло 25 тысяч человек, около 100 тысяч человек были ранены, и многие на всю жизнь остались инвалидами, более 500 тысяч лишились крова. Спитакское землетрясение входит в число самых крупных катастроф в мире.