Հայաստանի Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 7-ի նիստում 90 օրով հետաձգել է «ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին օրենքում լրացումներ եւ ուղղումներ կատարելու մասին» օրինագծի քննարկումը: Այդ օրինագծով նախատեսվում է նշել ապրիլի 24-ը ոչ միայն որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր, այլ նաեւ որպես Հայրենազրկության օր:
Օրինագիծն առաջարկել էր «Ժառանգություն» կուսակցությունը: Ելույթ ունենալով խորհրդարանի նիստում, խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանն ընդգծեց, որ ընդունելով այդ օրնագիծը, Հայաստանը կկարողանա ամրացնել իր դիրքերը հայ ժողովրդի պատմական իրավունքների պաշտպանության համար պայքարում:
Այս օրինագիծը, որ առաջարկել է «Ժառանգություն» կուսակցությունը, ստացել է նաեւ ՀՅԴ խմբակցության աջակցությունը:

Национальное собрание Армении на заседании 7-го декабря на 90 дней отложило рассмотрение законопроекта «О внесении дополнений и поправок в закон РА о праздниках и памятных днях». Этим законопроектом предусматривается отмечать 24 апреля не только как День памяти жертв Геноцида армян, но и как День лишения родины.
Данный законопроект был предложен фракцией «Наследие». Выступая на заседании парламента, руководитель фракции Степан Сафарян подчеркнул, что с принятием этого законопроекта Армения сможет укрепить свои позиции в борьбе за отстаивание исторических прав армянского народа.