Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանիհրավերով դեկտեմբերի 9-ին եռօրյա պետականայցովՀայաստան կժամանիԼատվիայի ՆախագահՎալդիս Զատլերսը տիկնոջ` Լիլիտա Զատլերեի հետ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել նախագահի մամլո ծառայությունում, Լատվիայի նախագահին ուղեկցող պատվիրակության կազմում են էկոնոմիկայի, ներքինգործերի, բնապահպանության նախարարները, խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նույն օրըԼատվիայի նախագահը եւ տիկին Լիլիտա Զատլերեն ՀՀ Նախագահի եւ տիկին Ռիտա Սարգսյանի ուղեկցությամբ ներկա կգտնվեն Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի` Մատենադարանի հիմնադրման 50-ամյակիննվիրված հոբելյանական հանդիսությանը:
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Նախագահի նստավայրումտեղի կունենա Լատվիայի Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որին կհաջորդի Նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Վալդիս Զատլերսի առանձնազրույցը: Այնուհետեւ կկայանա պաշտոնական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո կստորագրվեն միջկառավարական եւ միջգերատեսչական փաստաթղթեր: Հայաստանի եւ Լատվիայի ղեկավարները հանդես կգան համատեղ մամուլի ասուլիսով:
Այցի շրջանակում նախագահ Զատլերսը հանդիպումներ կունենանաեւ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ, կհյուրընկալվի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին: Հայաստանի եւ Լատվիայի նախագահների մասնակցությամբ տեղի կունենա հայ-լատվիական բիզնես ֆորումի բացման արարողությունը:
Լատվիայի նախագահը կայցելի նաեւ Մեծ եղեռնի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ կդնի հուշակոթողին, կլինի Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծառ կտնկի Հիշատակի պուրակում:
Երեւանի պետականհամալսարանումնախագահ Զատլերսը հանդիպումկունենապրոֆեսորադասախոսական կազմիեւ ուսանողներիհետ: Երեւանի քաղաքապետարանում Լատվիայի նախագահը հանդիպում կունենա քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի եւ քաղաքի մի խումբ պատվավոր քաղաքացիների հետ, կշրջի Երեւանի պատմության թանգարանում: Հայաստան այցի օրերին Լատվիայի նախագահը կլինի նաեւ Երեւանի կոնյակի գործարանում եւ Մատենադարանում:

По приглашению президента РА Сержа Саргсяна 9-го декабря в Армению с трехдневным государственным визитом прибудет президент Латвии Валдис Затлерс с супругой Лилитой Затлерс. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе главы армянского государства, в составе сопровождающей президента Латвии делегации в Армению прибудут и министры экономики, внутренних дел, защиты окружающей среды, председатель парламентской комиссии по внешним связям, другие официальные лица.
В тот же день президент Латвии с супругой в сопровождении президента Армении и первой леди Риты Саргсян будут присутствовать на торжественной мероприятии, посвященном 50-летию основания Института древних рукописей Матенадаран.
10-го декабря в резиденции президента РА состоится торжественная церемония встречи президента Латвии, за которой последует встреча глав двух государств тет-а-тет. После состоятся переговоры официальных делегаций в расширенном формате, а также подписание ряда межгосударственных и межведомственных документов.
В рамках визита президент Латвии встретится со спикером парламента Армении Овиком Абрамяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым. Также президенты двух стран примут участие в открытии армяно-латвийского бизнес-форума.
Валдис Затлерс посетит Мемориальный комплекс жертв Геноцида армян Цицернакаберд, где возложит венок к Мемориалу, посети Музей Геноцида армян, посадит дерево на Алее памяти. В Ереванском государственном университете президент Латвии встретится с профессорско-преподавательским составом и студентами ЕГУ. В мэрии Еревана состоится встреча Валдиса Затлера с мэром армянской столицы Гагиком Бегларяном, будет проведена экскурсия по музею Еревана. Также Валдис Затлерс посетит Ереванский коньячный завод и Институт древних рукописей Матенадара.