«Որքան էլ Թուրքիան զանազան հանդիպումների նախօրեին խոսի այն մասին, որ առանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խոսք անգամ չի կարող լինել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպումից հետո թուրք վարչապետ Էրդողանն առաջին անգամ հայտարարեց, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում նախապայմաններ չկան»,- այդ մասին լրագրողներին հայտնեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նա ընդգծեց նաեւ, որ այդ հայտարարությամբ Էրդողանը հաստատեց այն, ինչի մասին արդեն երկար ամիսներ խոսում են Հայաստանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:
Խոսելով թուրքական խորհրդարանում Արձանագրությունների վավերացման ժամկետների մասին` Շարմազանովը կրկին հաստատեց, որ գործընթացի չարդարացված երկարաձգման դեպքում հայկական կողմը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի: Պատասխանելով Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից Արձանագրությունների վավերացման ծայրահեղ խելամիտ ժամկետների մասին լրագրողների հարցին` Շարմազանովը պատասխանեց, որ հայկական խորհրդարանին դրա համար հարկավոր կլինի մի քանի ամիս, եւ դա տեղի կունենա արդեն 2010-ին:
Շարմազանովը կրկին հաստատեց, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորն է եւ այդ հարցի լուծման գործում ոչ մի միակողմանի զիջումների չի գնա:

«Сколько бы Турция не говорила накануне различных встреч о том, что без урегулирования карабахского конфликта о нормализации отношений с Арменией не может быть и речи, после встречи с президентом США Обамой турецкий премьер-министр Эрдоган впервые за все время заявил, что в армяно-турецких Протоколах нет предусловий»,- об том заявил журналистам секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов. Он также подчеркнул, что этим заявлением Эрдоган подтвердил то, о чем говорят уже в течение долгих месяцев Армения и сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
Говоря о сроках ратификации Протоколов турецким парламентом, Шармазанов вновь подтвердил, что в случае неоправданного затягивания процесса армянская сторона предпримет соответствующие шаги. Отвечая на вопрос журналистов о крайних разумных сроках ратификации Протоколов Национальным собранием Армении, Шармазанов ответил, что армянскому парламенту для этого потребуется несколько месяцев и произойдет это уже в 2010 году.
Шармазанов вновь подтвердил, что Армения является гарантом безопасности Нагорно-Карабахской Республики и не пойдет ни на какие односторонние уступки при решении этого вопроса.