8 Դեկտեմբեր 2009 - 13:36 AMT
Դեկտեմբերի 8-ին Երեւանում բացվեց գեղանկարչության եւ քանդակագործության «Գիտության եւ կրթության ծառայողները» մրցույթ – ցուցահանդեսը` նվիրված Հայաստանի անկախության օրվան:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել էր Հայաստանի գիտության եւ կրթության նախարարությունը, ինչպես նաեւ Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված էին արվեստի հայտնի գործիչների եւ դասախոսների աշխատանքները, ինչպես նաեւ ուսանողների գործերը: Ցուցադրված 45 աշխատանքներից 30-ը գեղանկար էր, իսկ 15-ը` քանդակ:
«Ինչպես հայտնի է, մրցույթին մասնակցում են մանկավարժներ եւ ուսանողներ: Մրցույթի նպատակն է` բարձրացնել ուսանողների մոտ գեղանկարչության հանդեպ պահանջը եւ նոր տաղանդներ գտնել», – նշեց ճարտարապետների միության նախագահ, մրցութային հանձնաժողովի նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
Մրցութային հանձնաժողովի կազմում են` ՀՀ գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը, Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը, Հայաստանի դիզայներների միության նախագահ Աշոտ Բաղդասարյանը եւ այլք:
Մրցութային հանձնաժողովի համանախագահներն են գիտության եւ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը եւ ժողովրդական ճարտարապետ, ակադեմիկոս Ջոն Թորոսյանը, որոնք ներկա էին ցուցահանդեսի բացմանը:
Մրցութային սահմանված կարգերն են` առաջին տեղ` 300 հազ. դրամ պարգեւ, երկրորդ տեղ` 150 հազ. դրամ պարգեւ, երրորդ տեղ` 100 հազ. դրամ պարգեւ:

Сегодня, 8 декабря в Ереване открылась выставка-конкурс скульптуры и живописи «Служители науки и образования», посвященная Дню независимости Армении.
Выставка организована Министерством образования и науки Армении, а также Ереванским политехническим институтом.
На выставке представлены работы известных деятелей искусства и лекторов, а также работы студентов. Из экспонированных 45 работ 30 – картины, а 15 – скульптуры.
«Как известно, в конкурсе участвуют как преподаватели, так и студенты. Цель конкурса повысить требования студентов к живописи и найти новые таланты», – отметил председатель союза архитекторов, член конкурсной комиссии Мкртич Минасян.
В состав конкурсной комиссии также входят главный архитектор РА Нарек Саркисян, председатель Союза художников Армении Карен Агамян, председатель Союза дизайнеров Армении Ашот Багдасарян и др.
Сопредседателями конкурсной комиссии являются Министр образования и науки Армен Ашотян и академик, народный архитектор Джим Торосян, которые присутствовали на открытии.
Призовые места: одно первое место (300 тысяч драмов), два вторых (по 150 тысяч драмов) и три третьих места (по 100 тысяч драмов).