8 Դեկտեմբեր 2009 - 14:03 AMT
Երեւանի քաղաքապետարանում ամենշաբաթյա խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են բացօթյա առեւտրի համար եվրոպական փորձը կիրառելու հարցը, հաղորդում է քաղաքապետարանի մամլո ծառայությունը: Հաղորդման համաձայն, բացօթյա առեւտուրը կենտրոնացնելու համար ուսումնասիրություններ են կատարվում, հստակեցվում է առեւտրի կարգավորման ընդհանուր մոտեցումը, որը ներառելու է եվրոպական փորձը, ըստ որի բացօթյա առեւտուրը թույլատրվում է միայն շաբաթ եւ կիրակի օրերին:
Բացի դրանից քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանին զեկուցել են նաեւ շաբաթական հանձնարարականների կատարման մասին, որոնց շարքում` ձմռան նախապատրաստության մասին: Մասնավորապես նշվել է, որ տեղումների օրերին նշանակվելու է շուրջօրյա հերթապահություն:
Գագիկ Բեգլարյանը խորհրդակցության ընթացքում նշել է, որ ամանորյա տոների կապակցությամբ քաղաքապետարանը նվերներ է բաժանելու` մանկատների եւ դպրոցների 1-4-րդ դասարանների ավելի քան 50 հազ. երեխաների, ազատամարտիկների ընտանիքներին, հաշմանդամներին եւ միայնակ թոշակառուների որոշակի խմբի: «Իսկ Ամանորի կեսգիշերին Երեւանի վարչական շրջաններում կկազմակերպվի հրավառություն», – ասված է հաղորդագրության մեջ:

8 Декабрь 2009 - 14:03 AMT
В ходе еженедельного совещания в мэрии Еревана были обсуждены вопросы применения европейского опыта для торговли под открытым небом, сообщает пресс-служба столичной мэрии. Согласно сообщению, для централизации торговли под открытым небом выполняются исследования, уточняется общий подход налаживания торговли, что может вовлечь в себя европейский опыт, при котором торговля под открытым небом разрешена только в субботу и воскресенье.
Помимо этого, мэру столицы Гагику Бегларяну доложили о выполнении недельных распоряжений, в числе которых и подготовка к зимнему сезону. В частности, было отмечено, что в дни, когда будут выпадать осадки, будет назначено круглосуточное дежурство.
В ходе совещания Гагик Бегларян отметил, что в связи с новогодними праздниками мэрия раздаст подарки более 50 тыс. детей в детских садах и школах – с 1-4 классы, семьям воинов, погибших в войне, инвалидам и одиноким пенсионерам. «А в новогоднюю полночь во всех административных районах Еревана будет организован салют», – говорится в сообщении.