8 Դեկտեմբեր 2009 - 15:45 AMT
Դեկտեմբերի 9-ին կլրանա 61 տարին այն օրվանից, երբ Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունն ընդունեց «Ցեղասպանության կանխման եւ իրագործման համար պատժի մասին» Կոնվենցիան: Կոնվենցիայի ընդունման նպատակը նախքան փաստաթղթի ընդունումը իրագործված Հոլոքոստի եւ մարդկության դեմ այլ հանցագործությունների կանխման համար համատեղ աշխատանքի անհրաժեշտության ճանաչումն է:
«Միջազգային հանրությունը հաճախ է կորցրել իր զգոնությունը զանազան իրադրություններում, որոնք հանգեցրել են ցեղասպանությունների, որոնք էլ հետագայում վերաճել են զինված հակամարտությունների»,- ասվում է ՄԱԿ հայտարարության մեջ:
ՄԱԿ-ը բոլոր պետություններին կոչ է անում Կոնվենցիայում նշված նախազգուշական միջոցներ ներմուծել եւ օժանդակել մարդու իրավունքների` ցեղասպանության հանգեցնող լուրջ խախտումների կանխմանն ուղղված ջանքերը:

9 декабря исполнится 61 год с момента принятия Организацией Объединенных Наций Конвенции “О предотвращении и установлении наказания за совершение Геноцида”. Цель принятия Конвенции – признание необходимости совместной работы с целью предотвращения повторения Холокоста и других преступлений против человечества, которые были совершены до принятия документа, сообщает пресс служба ООН.
“Часто международное сообщество теряло бдительность при различных ситуациях, ведущих к геноцидам, которые впоследствии перерастали в вооруженный конфликт», – говорится в заявлении ООН.
ООН призывает все государства ввести предупредительные меры, обозначенные в Конвенции и поддержать усилия, направленные на предотвращение серьезных нарушений прав человека, ведущих к геноциду.