8 Դեկտեմբեր 2009 - 16:14 AMT
Այսօր Բրյուսելում կանցնի ԵՄ անդամ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների եւ ԵՄ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի մասնակից երկրների ԱՊՀ պետությունների գործընկերների միջեւ բանակցութունների առաջին փուլը:
Ստոկհոլմ կատարած իր այցի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է իր շվեդ գործընկեր Կարլ Բիլդտի հետ:
«Հայաստանն առանձնակի կարեւորություն է տալիս համագործակցությունը Եվրամիության եւ ԵՄ անդամ երկրների հետ: «Արեւելյան գործընկերությունը» նոր հնարավորություններ է տալիս համագործակցության զարգացման համար քաղաքական երկխոսության հաստատման, ինչպես նաեւ առեւտրի ոլորտում ընդլայնվող հնարավորությունների միջոցով»,-ասել է Նալբանդյանը: Ըստ նրա, նախագծի գլխավոր առավելությունն այն է, որ նա սատարում է ծրագրի մասնակից երկրների միջեւ համագործակցությանը: Ընդ որում Նալբանդյանը նշել է, որ ԵՄ անդամ պետությունների ԱԳՆ ղեկավարների եւ ԵՄ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի մասնակից երկրների ԱՊՀ պետությունների գործընկերների միջեւ հանդիպումը ակնհայտ առաջընթաց է: «Ես մտադիր եմ հետագա համագործակցության մասին մի շարք հարցեր քննարկել իմ գործընկերների հետ»,-ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
«Արեւելյան գործընկերության» ծրագրում արտահայվտում է ոչ միայն Հայաստանի ու Եվրամիության միջեւ վերջին տասնամյակում ձեռք բերված առաջընթացը, ինչպես նաեւ հեռանկարները, որ ընձեռում է «Համագործակցության մասին» պայմանագիրը, որը թույլ կտա համաձայնեցնել մեր համագործակցությունը նոր իրողություններին համապատասխան»,-ասել է Է.Նալբանդյանը: Ընդ որում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ սեղմ ժամկետում նախագիծը համապատասխան մեխանիզմներ զարգացրեց համագործակցության համար եւ ստեղծեց մի մթնոլորտ, որը նպաստում է նպատակների իրագործմանը նախագծի շրջանակներում: «Թեմատիկ հարթակներն այս տարի ակնհայտ առաջընթաց են գրանցել, այս տարի եւ ես հուսով եմ, որ դրանք հաջող ավարտ կունենան»,-ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
Մեկնաբանելով Հայաստանի եւ ԵՄ-ի համար հնարավոր շահերը «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի շրջանակներում` Նալբանդյանը նշել է.«Համագործակցությունը դա ընդհանուր նպատակներ են, շահեր: Առավելագույն շահ նախագծից կստանա Հայաստանի եւ ԵՄ անդամ երկրների հանրությունը: Առաջնային հարցը մեզ համար մուտքի արտոնագրերի պարզեցման հարցն է, ինչը հնարավորություն կտա երկրների բնակչությանը զարգացնել շփումը»:

8 Декабрь 2009 - 16:14 AMT
Сегодня в Брюсселе пройдет первый раунд переговоров между главами МИД стран-членов Евросоюза и их коллегами из государств СНГ, участвующих в программе ЕС “Восточное партнерство”.
В ходе своего визита в Стокгольм глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился со своим шведским коллегой Карлом Бильдтом.
“Армения придает особую важность сотрудничеству с Евросоюзом и странами-членами ЕС. “Восточное партнерство” дает новые возможности для развития сотрудничества через установление политического диалога, а также расширяющихся возможностей в сфере торговли”, – отметил глава МИД РА. По его словам, главным плюсом проекта является то, что он поддерживает сотрудничество между странами-участницами “Восточного партнерства”. При этом Налбандян заметил, что встреча между главами МИД стран-членов ЕС и главами МИД стран-участниц проекта является очевидным прогрессом. “Я намерен обсудить ряд вопросов о дальнейшем сотрудничестве со своими коллегами”, – подчеркнул глава МИД РА.
“Восточное партнерство” не только отражает прогресс, достигнутый в отношениях между Арменией и Евросоюзом в последнее десятилетие, но также представляет перспективы в договоре “О сотрудничестве”, которое поможет согласовать наше сотрудничество в соответствии с новыми реалиями”, – отметил Эдвард Налбандян. При этом глава МИД РА указал, что за короткий период проект “Восточное партнерство” развил соответствующие механизмы для сотрудничества и создал атмосферу, которая благоприятна для реализации целей в рамках проекта.“Тематические платформы зафиксировали явный прогресс в этом году, и я надеюсь, что они будут удачно завершены”, – сказал глава МИД РА.
Комментируя возможные выгоды для Армении и ЕС в рамках проекта “Восточного партнерства”, Налбандян отметил: “Сотрудничество – это общие ценности, интересы. Максимальную выгоду от проекта получит общественность Армении и стран-членов ЕС. Приоритетным вопросом для нас является упрощение визового контроля, что даст возможность жителям стран развивать общение”.