8 Դեկտեմբեր 2009 - 16:14 AMT
Այսօր Բրյուսելում կանցնի ԵՄ անդամ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների եւ ԵՄ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի մասնակից երկրների ԱՊՀ պետությունների գործընկերների միջեւ բանակցութունների առաջին փուլը:
Ստոկհոլմ կատարած իր այցի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է իր շվեդ գործընկեր Կարլ Բիլդտի հետ:
«Հայաստանն առանձնակի կարեւորություն է տալիս համագործակցությունը Եվրամիության եւ ԵՄ անդամ երկրների հետ: «Արեւելյան գործընկերությունը» նոր հնարավորություններ է տալիս համագործակցության զարգացման համար քաղաքական երկխոսության հաստատման, ինչպես նաեւ առեւտրի ոլորտում ընդլայնվող հնարավորությունների միջոցով»,-ասել է Նալբանդյանը: Ըստ նրա, նախագծի գլխավոր առավելությունն այն է, որ նա սատարում է ծրագրի մասնակից երկրների միջեւ համագործակցությանը: Ընդ որում Նալբանդյանը նշել է, որ ԵՄ անդամ պետությունների ԱԳՆ ղեկավարների եւ ԵՄ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի մասնակից երկրների ԱՊՀ պետությունների գործընկերների միջեւ հանդիպումը ակնհայտ առաջընթաց է: «Ես մտադիր եմ հետագա համագործակցության մասին մի շարք հարցեր քննարկել իմ գործընկերների հետ»,-ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
«Արեւելյան գործընկերության» ծրագրում արտահայվտում է ոչ միայն Հայաստանի ու Եվրամիության միջեւ վերջին տասնամյակում ձեռք բերված առաջընթացը, ինչպես նաեւ հեռանկարները, որ ընձեռում է «Համագործակցության մասին» պայմանագիրը, որը թույլ կտա համաձայնեցնել մեր համագործակցությունը նոր իրողություններին համապատասխան»,-ասել է Է.Նալբանդյանը: Ընդ որում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ սեղմ ժամկետում նախագիծը համապատասխան մեխանիզմներ զարգացրեց համագործակցության համար եւ ստեղծեց մի մթնոլորտ, որը նպաստում է նպատակների իրագործմանը նախագծի շրջանակներում: «Թեմատիկ հարթակներն այս տարի ակնհայտ առաջընթաց են գրանցել, այս տարի եւ ես հուսով եմ, որ դրանք հաջող ավարտ կունենան»,-ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
Մեկնաբանելով Հայաստանի եւ ԵՄ-ի համար հնարավոր շահերը «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի շրջանակներում` Նալբանդյանը նշել է.«Համագործակցությունը դա ընդհանուր նպատակներ են, շահեր: Առավելագույն շահ նախագծից կստանա Հայաստանի եւ ԵՄ անդամ երկրների հանրությունը: Առաջնային հարցը մեզ համար մուտքի արտոնագրերի պարզեցման հարցն է, ինչը հնարավորություն կտա երկրների բնակչությանը զարգացնել շփումը»:

Foreign Ministers from EU member states and Eastern Partnership countries will meet Tuesday in Brussels to conduct the first round of their talks.
During his visit to Stockholm, Armenian FM Edward Nalbandyan met with his Swedish counterpart Carl Bildt.
“Armenia attaches great importance to cooperation with the European Union and its Member States. The Eastern Partnership initiative provides a new framework for this relationship through enhanced political dialogue, increased trade opportunities and people-to-people contacts. Another added value of the Eastern Partnership is that it supports cooperation among the partner states, which is can be critical to the overall success of the initiative. At this first ministerial meeting we will take stock of the progress achieved and I look forward to productive discussions with my colleagues on the perspectives of our future cooperation,” Armenian top diplomat said
According to him, the Eastern Partnership not only reflects the progress achieved in relations between Armenia and the EU in the last decade, but also offers the perspective of an Association Agreement, which will adapt Armenia’s cooperation to the new realities and will take into consideration the aspirations of each partner state and the European Union.
Commenting upon Armenia’s possible advantages within project frameworks, Armenian FM noted, “Cooperation presupposes common values and interests. Armenia and EU member states will have maximum benefits from the project. For us, a priority issue is the relaxation of visa regime, which will enable people to broaden cooperation frameworks.”