8 Դեկտեմբեր 2009 - 16:52 AMT
«Մենք չպետք է այդքան ցավագին ընդունենք թուրք պաշտոնյաների հայտարարություններն այն մասին, թե հայ-թուրքական հարաբերությունները պայմանավորված են ղարաբաղյան համակարտության կարգավորմամբ, քանի դեռ նրանք ուղղակի չեն դնում այդ հարցը հայկական կողմի հետ բանակցություններում»,-PanARMENIAN.Net- թղթակցի հետ բանակցություններում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ըստ Զոհրաբյանի, Թուրքիայի պաշտոնյաների բոլոր նմանատիպ հայտարարությունները տարբեր հանդիպումներում, այդ թվում նաեւ ԱՄՆ նախագահի հետ Թուրքիայի վարչապետի վերջին հանդիպման ժամանակ, հասցեագրված են թուրքական եւ ադրբեջանական լսարանին: Նա նաեւ նշել է, որ, եթե Թուրքիան փորձի շաղկապել հայ-թուրքական հարաբերությունները ղարաբաղյան հակամարտության հետ անմիջապես Հայաստանի հետ բանակցություններում, ապա Հայաստանի պատասխանը շատ պարզ կլինի` ՀՀ-ն դուրս կգա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից:
Նաիրա Զոհրաբյանը անլուրջ է համարում հաղորդագրությունն այն մասին, թե Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը, իբր, քննարկել է ԱՄՆ նախագահ Օբամայի հետ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը, քանի որ ԱՄՆ նախագահի հայ համայնքին հասցեագրված նամակում այդ երկու հարցերը հստակ տարանջատվում են:
Խոսելով «խելամիտ ժամկետ» արտահայտության մասին, որն արտացոլվել է Արձանագրություններում` պատգամավորը նշել է, որ հայկական կողմի համար այդ ժամկետն առավելագունը կտեւի մինչեւ 2010թ. մարտը: «Այսինքն, եթե մինչ այդ Թուրքիայի խորհրդարանը չի կողմնորոշվի Արձանագրությունների վավերացման հարցում, Հայաստանը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի»,-ասել է Զոհրաբյանը:

8 December 2009 - 16:52 AMT
Armenia should not be sensitive to Turkish senior officials’ statements concerning the settlement of Karabakh conflict, Prosperous Armenia MP Naira Zohrabyan says. “We can’t treat them as something serious unless they are voiced during the talks,” she told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to her, Turkey and Azerbaijan make such statements with domestic policy considerations. Should Turkey link the current rapprochement process with the resolution of Karabakh conflict Armenia will withdraw from the process, she finds.
With regard to recent Obama- Erdoghan meeting, Zohrabyan said Turkish Premier could not have discussed Karabakh issue with U.S. leader since Obama’s letter to American-Armenian community clearly distinguishes the two issues from one another.
Touching upon “reasonable timeframes” enshrined in RA-Turkish Protocols, Armenian MP said the maximum deadline for Armenia is March 2010. “If, by that time, Turkey remains uncertain about ratifying protocols, Armenia will undertake relevant steps.”