8 Դեկտեմբեր 2009 - 16:52 AMT
«Մենք չպետք է այդքան ցավագին ընդունենք թուրք պաշտոնյաների հայտարարություններն այն մասին, թե հայ-թուրքական հարաբերությունները պայմանավորված են ղարաբաղյան համակարտության կարգավորմամբ, քանի դեռ նրանք ուղղակի չեն դնում այդ հարցը հայկական կողմի հետ բանակցություններում»,-PanARMENIAN.Net- թղթակցի հետ բանակցություններում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ըստ Զոհրաբյանի, Թուրքիայի պաշտոնյաների բոլոր նմանատիպ հայտարարությունները տարբեր հանդիպումներում, այդ թվում նաեւ ԱՄՆ նախագահի հետ Թուրքիայի վարչապետի վերջին հանդիպման ժամանակ, հասցեագրված են թուրքական եւ ադրբեջանական լսարանին: Նա նաեւ նշել է, որ, եթե Թուրքիան փորձի շաղկապել հայ-թուրքական հարաբերությունները ղարաբաղյան հակամարտության հետ անմիջապես Հայաստանի հետ բանակցություններում, ապա Հայաստանի պատասխանը շատ պարզ կլինի` ՀՀ-ն դուրս կգա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից:
Նաիրա Զոհրաբյանը անլուրջ է համարում հաղորդագրությունն այն մասին, թե Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը, իբր, քննարկել է ԱՄՆ նախագահ Օբամայի հետ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը, քանի որ ԱՄՆ նախագահի հայ համայնքին հասցեագրված նամակում այդ երկու հարցերը հստակ տարանջատվում են:
Խոսելով «խելամիտ ժամկետ» արտահայտության մասին, որն արտացոլվել է Արձանագրություններում` պատգամավորը նշել է, որ հայկական կողմի համար այդ ժամկետն առավելագունը կտեւի մինչեւ 2010թ. մարտը: «Այսինքն, եթե մինչ այդ Թուրքիայի խորհրդարանը չի կողմնորոշվի Արձանագրությունների վավերացման հարցում, Հայաստանը համապատասխան քայլեր կձեռնարկի»,-ասել է Զոհրաբյանը:

8 Декабрь 2009 - 16:52 AMT
“Мы не должны столь болезненно воспринимать заявления турецких высокопоставленных лиц о взаимосвязи армяно-турецких отношений с урегулированием нагорно-карабахского конфликта до того момента, пока они прямо не ставят этот вопрос на переговорах с армянской стороной”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметила депутат парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Наира Зорабян.
По словам Зорабян, все аналогичные заявления официальных лиц Турции на разных встречах, в том числе и в ходе последней встречи премьер-министра Турции с президентом США, направлены на турецкую и азербайджанскую аудитории. Она также отметила, что в случае, если Турция попытается связать нормализацию армяно-турецких отношений с нагорно-карабахским урегулированием непосредственно на переговорах с Арменией, то ответ Армении будет простым – РА выйдет из нынешнего процесса нормализации армяно-турецких отношений.
Наира Зорабян считает несерьезными сообщения о том, что премьер Турции Эрдоган, якобы, обсуждал с президентом США Обамой проблему Нагорного Карабаха, поскольку в письме президента США, адресованном армянской общине Соединенных Штатов, четко отмечается раздельное разрешение этих двух процессов.
Говоря о фразе «разумные сроки», которая нашла место в армяно-турецких Протоколах, депутат отметила, что для армянской стороны они продлятся максимум до марта 2010 года. «То есть, если до этого момента парламент Турции не определится с ратификацией Протоколов, Армения предпримет соответствующие шаги», – подчеркнула Зорабян.