8 Դեկտեմբեր 2009 - 17:13 AMT
«Վերջերս Թուրքիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը հայտարարել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները կվավերացվեն միայն այն դեպքում, երբ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Հայաստանը զիջումների գնա, ինչն էլ հաստատեց վարչապետ Էրդողանը` ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում: Սա ակնառու ցուցանիշ է այն բանի, որ նախկինում հնչած նմանատիպ բոլոր հայտարարությունները նախատեսված չեն եղել ներքին օգտագործման համար, ինչպես պնդում էին ՀՀ իշխանությունները», – խորհրդարանում այսօր հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Վահան Հովհաննիսյանը նաեւ հիշեցրել է Թուրքիայի վարչապետի այն հայտարարությունը, որում ասվում է, թե թուրքական խորհրդարանը անկախ քաղաքական մարմին է եւ կառավարությունը չի կարող ճնշում գործադրել արձանագրությունները վավերացնելիս: Հովհաննիսյանի կարծիքով, Հայաստանի նախագահը դրան պետք է համարժեք պատասխան տա:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարի խոսքերի համաձայն, Հայաստանի նախագահի օգնական Վիգեն Սարգսյանն արդեն հայտարարել է, որ Թուրքիան հարկ է, որ արձանագրությունները վավերացնի մինչեւ 2010 թ. հունվարի վերջը, սակայն դրա հետ մեկտեղ, նա չի ասել ամենագլխավորը` ի՞նչ կձեռնարկի Հայաստանը, եթե Թուրքիան մինչ այդ չվավերացնի փաստաթղթերը:
Վահան Հովհաննիսյանը հույս հայտնեց, որ Հայաստանի ղեկավարությունը հստակ կշարադրի Հայաստանի հետագա գործողությունների մասին այն դեպքում, եթե արձանագրությունները թուրքական կողմը չվավերացնի:

«Недавно вице-спикер парламента Турции заявил, что ратификация армяно-турецких Протоколов состоится в турецком парламенте только в том случае, если в нагорно-карабахском урегулировании Армения пойдет на уступки, что подтвердил и премьер-министр Эрдоган в ходе своего визита в США. Это наглядный показатель того, что все подобные заявления, прозвучавшие ранее, не были предназначены для внутреннего пользования, как утверждали власти РА»,- заявил сегодня в парламенте руководитель фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян.
Ваан Ованнисян также напомнил о заявлении премьер-министра Турции, в котором говорилось, что турецкий парламент является независимым политическим органом и правительство не может оказывать на него давление в деле ратификации Протоколов. По мнению Ованнисяна, президент Армении на это должен давать адекватный ответ.
По словам руководителя фракции АРФД, помощник президента Армении Виген Саркисян уже заявил, что Турции следует ратифицировать Протоколы до конца января 2010 года, но вместе с этим, он не сказал самого главного – что предпримет армянская сторона, если Турция до этого момента не ратифицирует документы.
Ваан Ованнисян выразил надежду, что армянское руководство четко изложит последующие действия Армении в случае нератификации Протоколов турецкой стороной.