8 Դեկտեմբեր 2009 - 17:58 AMT
Դեկտեմբերի 8-ն Հայաստանի ճարտարագիտական համալսարանը եւ «Արմենիան Դեյտաքոմ Քոմփանի» (ADC) հայ-նորվեգական ընկերությունը ստորագրել են կրթության, համատեղ դասընթացների, ընկերության կադրային համալրման եւ այլ ոլորտներում երկարաժամկետ համագործակցության մասին Հուշագիր:
Երկու կողմերի համար կարեւոր է, որ հուշագիրը հիմք է դնում արդեն գոյություն ունեցող համագործակցության համար, որը սկսվել է 2007 թ-ց: Համագործակցության շրջանակներում ավելի քան 50 ուսանող անցել են գործնական պարապմունք ADC-ում, իսկ նրանց որոշ մասը գործի են ընդունվել: ADC-ի գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն Ավետիք Քալանթարյանը նշել է, որ ընկերությունում կարեւորում են համալսարանի հետ համագործակցությունը, քանի որ ընկերության կադրային ներուժի մեծ մասը սովորում են ՀՊՃՀ-մ:

8 декабря Государственный инженерный университет Армении и армяно-норвежская компания ЗАО «Армениан Дейтаком Компани» (ADC) подписали Меморандум об образовании, организации совместных курсов, пополнении кадрового потенциала компании и долгосрочном сотрудничестве в других сферах.
Для обеих сторон важно то, что меморандум закладывает твердую основу для уже существующего сотрудничества, начатого в 2007 году, в рамках которого более чем 50 студентов университета проходили практику в ADC, а некоторые из них были приняты на работу. Главный коммерческий директор ADC Аветик Калантарян отметил, что в компании придают большую важность сотрудничеству с университетом, т.к. большая часть кадрового потенциала компании как раз обучается в ГИУА.
Первый проректор ГИУА Лаэрт Ованнисян подчеркнул тот факт, что подобное сотрудничество дает университету возможность справиться с текущими образовательными и профессиональными проблемами.