8 Դեկտեմբեր 2009 - 18:33 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի նորանշանակ դեսպան պարոն Ժելկո Յանետովիչը (նստավայրը` Մոսկվա):
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպան Յանետովիչին` իր նոր առաքելությունը ստանձնելու առիթով: Ընդգծելով Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի հետ փոխգործակցությունը զարգացնելու մեր երկրի հետաքրքրությունը` nախագահ Սարգսյանն ասել է, որ թեեւ երկու երկրների հարաբերությունները դեռեւս սաղմնավորման փուլում են, բայց զարգացման մեծ հնարավորություններ ունեն: Նա հույս է հայտնել, որ նաեւ դեսպանի անմիջական օժանդակությամբ առկա ներուժը կսկսվի իրացվել, եւ երկու երկրների փոխգործակցությունը երկկողմ ու բազմակողմ ձեւաչափերով կդառնա ավելի դինամիկ եւ արդյունավետ:
Զրույցի ժամանակ կողմերը կարեւորել են փոխհարաբերությունների համար անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտի ձեւավորումը, ինչը հնարավորություն կտա իրականացնելու բազմաշերտ համագործակցություն:
Դեսպան Յանետովիչը համառոտ ներկայացրել է իր երկրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, տնտեսական իրավիճակը:
Հանրապետության Նախագահը եւ նորանշանակ դիվանագետը մտքեր են փոխանակել նաեւ բալկանյան եւ հարավկովկասյան տարածաշրջանների խնդիրների ու զարգացումների վերաբերյալ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

8-го декабря новоназначенный посол Боснии и Герцеговины в Армении Желко Янетович (резиденция в Москве) вручил свои верительные грамоты президенту РА Сержу Саргсяну.
Президент поздравил посла с назначением и отметил, что Армения заинтересована в развитии сотрудничества с Боснией и Герцеговиной. В ходе встречи президент Армении отметил, что отношения двух стран имеют большой потенциал развития. Он выразил надежду, что новоназначенный посол предпримет все необходимые шаги для реализации этого потенциала.
Во время беседы стороны придали важность формированию договорно-правового поля между странами, что даст возможность осуществлять многопрофильное сотрудничество.
Собеседники также обменялись мнениями по поводу проблем и процессов в балканском и южно-кавказском регионах, сообщает пресс-служба президента РА.