Դեկտեմբերի 7-ն կայացած Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հանդիպումը ԱՄՆ նախագահ Բարակ Օբամայի հետ որոշակի դարձրեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Այդ մասին դեկտեմբերի 8-ն ՀՀ ԱԺ-մ հայտարարել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքերով, մամլո ասուլիսի ժամանակ Օբաման եւ Էրդողանը նշել են, որ կողմերը հասել են համաձայնության համագործակցության տարբեր ոլորտներում, եւ միայն մեկ առաջարկությամբ ԱՄՆ-ի նախագահը կոչ է արել շարունակել հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացը:
«Այդ հանդիպումից Հայաստանի համար բացասականն այն է, որ ԱՄՆ-ի նախագահը լռեց Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունը այն մասին, որ հայ-թուրքական ենթատեքստում կարեւոր են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները: Լռության մատնվեց նաեւ թուրք վարչապետի նախապայմանը այն մասին, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահող երկրները պետք է ավելի համակարգեն իրենց ուժերը ղարաբաղյան հարցի լուծման համար, որը դրական կանդրադառնա ներկայիս հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացի վրա», – ընդգծել է պարոն Սաֆարյանը:

8 Декабрь 2009 - 18:48 AMT
Состоявшаяся 7-го декабря встреча премьер-министра Турции Эрдогана с президентом США Бараком Обамой внесла определенность в дело нормализации армяно-турецких отношений. Об этом сегодня в НС РА заявил руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, во время пресс-конференции Эрдоган и Обама отметили, что стороны достигли реальных соглашений в разных сферах сотрудничества и только одним предложением президент США призвал продолжать нынешний процесс армяно-турецкого сближения.
«Из этой встречи для Армении негативным было то, что в ходе пресс-конференции президент США обошел молчанием заявление премьер-министра Турции о том, что в контексте армяно-турецких отношений важны армяно-азербайджанские отношения. Было также обойдено молчанием предусловие турецкого премьера о том, что страны-сопредседатели МГ ОБСЕ должны еще больше скоординировать свои усилия в деле разрешения нагорно-карабахской проблемы, которое положительно отразится на нынешнем процессе армяно-турецкого сближения», – подчеркнул руководитель фракции «Наследие».