8 Դեկտեմբեր 2009 - 19:40 AMT
ԵՄ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների Խորհրդի նիստում հայտարարություն է ընդունվել Հարավային Կովկասի վերաբերյալ
Դեկտեմբերի 8-ին Բրյուսելում ԵՄ ԱԳՆ երկրների Խորհրդի նիստում հայտարարություն է ընդունվել Հարավային Կովկասի վերաբերյալ, որտեղ կան հետեւյալ եզրակացությունները.
1. Խորհուրդը, հաշվի է առնում 2009թ. մարտի 19-20-ի Եվրոպական Խորհրդի եզրակացությունները, ինչպես նաեւ 2009թ. մայիսի 7-ի Պրահայում կայացած բարձր մակարդակի հանդիպմանն ընդունված համատեղ հայտարարությունը, որն ազդարարեց «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի մեկնարկը, որպես Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության արեւելյան չափանիշների յուրահատկության որոշում: Այդ գործընկերությունը ենթադրում է նոր տեսակետ ԵՄ-ի եւ Արեւելյան գործընկերների միջեւ հարաբերությունների զարգացման համար ընդհանուր արժեքների հիման վրա, ներառյալ ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը եւ մարդու իրավունքների հարգելը: Գործընկերությունը ներառում է ասոցիատիվ անդամակցության մասին պայմանագրի կնքման հեռանկարը, այդ թվում նաեւ Ազատ առեւտրի մասին համապարփակ համաձայնագրի կնքումը:
2. Խորհուրդը ողջունում է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի պատրաստակամությունը` «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի հեռանկարների հիման վրա:
3. Խորհուրդը կարեւորում է ԵՄ-ի հետ անդամ երկրների քաղաքական ասոցիացիան եւ աստիճանական տնտեսական ինտեգրումը, այդ թվում, երբ երկրները ԱՀԿ անդամ են եւ պատրաստ են կատարել ստանձնած պարտավորությունները, որ հաստատել է DCFTAS-Ը; Այդ համատեքստում, ԵՄ-ն սկսեց նորացնել իր պայմանագրային հարաբերությունները հարավկովկասյան երեք երկրների հետ: Խորհուրդը ողջունում է առաջարկների ներկայացուցմն ըստ Ասոցիատիվ համաձայնության հրահանգների նախագծերի, որոնց նպատակն է զարգացնել հավակնոտ ու համապարփակ համաձայնագրեր, որոնք դուրս են գալիս արդեն գորյություն ունեցող պարտավորությունների շրջանակներից` հաշվի առնելով կոնկրետ երկրների պայմանները: Խորհուրդը սպասում է ասոցիացված անդամության մասին բանակցությունների մեկնարկին յուրքանչյուր երկրի հետ, հաշվի առնելով բոլոր համապատասխան պայմանները:
4. ԵՄ-ն կշարունակի նպաստել կայունության, համագործակցության, բարգավաճման ու արդյունավետ կառավարմանը ողջ Հարավային Կովկասում եւ կնպաստի այդ նպատակին հասնելուն, այդ թվում տեխնիկական օգնության ծրագրի շրջանակներում, հաղորդում է ԵՄ պաշտոնական կայքէջը:

8-го декабря в Брюсселе в ходе заседания Совета глав МИД ЕС было принято заявление по Южному Кавказу, в котором содержатся следующие выводы:
1. Совет учитывает выводы Европейского Совета от 19-20 марта 2009 года, а также совместное заявление Пражской встречи на высшем уровне 7 мая 2009 года, которое дало старт программе «Восточное партнерство», как определение специфики восточных критериев политики Европейского соседства. Это партнерство влечет за собой новое видение для развития отношений между ЕС и Восточными партнерами на основе общих ценностей и принципов, включая демократию, верховенство закона и уважение прав человека. Партнерство включает перспективу заключения договоров об ассоциированном членстве, в том числе, глубокое и всестороннее Соглашение о свободной торговле (DCFTAs) между ЕС и странами Партнерами, которые желают и готовы брать на себя большие обязательства.
2. Совет приветствует готовность Армении, Азербайджана и Грузии к углублению отношений с ЕС на основе перспектив, обеспеченных программой «Восточное партнерство».
3. Совет подчеркивает важность политической ассоциации и постепенной экономической интеграции стран-партнеров в ЕС, в том числе, когда страны являются членами ВТО и готовы выполнять взятые на себя обязательства, утвержденные DCFTAS. В этом контексте ЕС начал обновлять свои договорные отношения с тремя южно-кавказскими странами. Процесс будет сопровождаться принципами интеграции, дифференциации и обусловленности, также как политикой партнерства. Совет приветствует представление предложений согласно проектам директив Ассоциативного соглашения, которые имеют цель развивать амбициозные и всесторонние соглашения, выходящие за рамки уже существующих обязательств, с учетом условий конкретных стран. Совет приступит к своевременному принятию этих директив, и ждет начала переговоров об ассоциированном членстве с каждой из соответствующих стран, принимая во внимание соответствующие условности.
4. ЕС продолжит содействовать стабильности, сотрудничеству, процветанию и эффективному управлению по всему Южному Кавказу и будет способствовать достижению этой цели, в том числе, в рамках программы технической помощи, сообщает официальный сайт ЕС.