9 Դեկտեմբեր 2009 - 10:12 AMT
2009 թվականի ինն ամիսներին կոռուպցիայի փաստով Հայաստանում 307 քրեական գործ է հարուցվել, ասել է Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված 6-րդ խորհրդաժողովի ընթացքում: Ընդ որում, նրա խոսքերով, 2007 թվականին կոռոիպցիայի փաստով հարուցվել էր 69 քրեական գործ, ապա 2008-ին` այդ թիվն աճեց, հասնելով 390-ի:
Ինչպես նշել է գլխավոր դատախազը, դատախազությունում անցկացրած բարեփոխումների արդյունքում երկրում ստեղծվեցին հատուկ քննչական ծառայություններ, որոնք անմիջականորեն զբաղվում են կոռուպցիայի փաստերի բացահայտմամբ, այդ թվում այն գործերի, որոնք կապված են բարձրաստիճան պաշտոնյաների գործունեության հետ: Բացի այդ, 2008թ, ի վեր գլխավոր դատախազությունը տարեկան երկու անգամ խորհրդակցություններ է անցկացնում ե երկրի բոլոր մարզերի նմանատիպ ստորաբաժանումների հետ:
Ինչ վերաբերում է կոռուպցիայի դեմ անմիջական պայքարին, ապա, ըստ Աղվան Հովսեփյանի, հարկավոր է անցկացնել կանխարգելիչ միջոցառումներ, քանի որ «մարդուն պատժելն ավելի դյուրին է, քան խնդիրը վերացնելը», ինչին էլ պետք է ուղղվեն ինչպես օրենսդիր ու գործադիր, այնպես էլ իրավապահ մարմինների, նաեւ հանրության համատեղ ջանքերը, եւ «առաջին հերթին հարկավոր է սկսել սեփական անձից»:

9 Декабрь 2009 - 10:12 AMT
За девять месяцев 2009 года по факту коррупции в Армении было возбуждено 307 уголовных дел, сказал генеральный прокурор Армении Агван Овсепян в ходе шестой конференции, посвященной Международному дню борьбы с коррупцией. При этом, по его словам, в 2007 году по факту коррупции было возбуждено 69 уголовных дел, а в 2008 году это число возросло до 390.
Как отметил генпрокурор, в результате проведенных в прокуратуре страны реформ были созданы специальные следственные службы, которые занимаются непосредственно раскрытием факта коррупции, в том числе и расследованием дел, содеянных высокопоставленными официальными лицами. Помимо этого, начиная с 2008 года, генпрокуратура два раза в год проводит совещание с соответствующими подразделениями всех областей страны.
Что же касается непосредственно борьбы с коррупцией, то, по мнению Агвана Овсепяна, необходимо проводить предупредительные и профилактические мероприятия, поскольку «наказать человека – проще, чем искоренить проблему», на что должны быть направлены совместные усилия как законодательных и исполнительных, так и правоохранительных органов власти, а также общества, и «в первую очередь надо начать с самого себя».