9 Դեկտեմբեր 2009 - 12:34 AMT
Գրիգոր Բադիրյան. «Հայ հասարակությունը դեռեւս չի գիտակցում Հասարակական խորհրդի դերն ու նշանակությունը»
Հայաստանի պետական հարցերով հասարակական խորհրդի հանձնաժողովն ունի իր առանձնահատկությունները, որոնք պայմանավորված են նրան ուղղված բողոք-դիմումներով: Այս մասին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց պետական հարցերով Հասարակական խորհրդի նախագահ Գրիգոր Բադիրյանը : Նրա խոսքերի համաձայն, բողոքների զգալի մասը հասցեագրված են պետական հարցերով Հասարակական խորհրդին: «Հասարակական խորհրդի ստեղծման օրվանից Հայաստանի քաղաքացիներից ստացվել է մոտ 380 բողոք-դիմում, որոնցից 150-ը հասցեագրված է մեր հանձնաժողովին», – նշեց Բադիրյանը` ավելացնելով, որ այդ հարցերին լուծում տալու համար ստեղծվել է աշխատանքային հատուկ խումբ, որին Հայաստանի քաղաքացիները կարող են դիմել իրենց բողոքներով եւ առաջարկություններով:
Միաժամանակ նա նշեց, որ հայ հասարակությունը դեռեւս չի գիտակցում Հասարակական խորհրդի դերն ու նշանակությունը, քանի որ բողոքների զգալի մասը կրում է անձնական բնույթ, որոնք խորհրդի իրավասությանը ենթակա չեն:
«Բացի դրանից, մեր խորհուրդը մասնակցում է նաեւ հասարակական քննարկումներին: Հիմնականում խոսքը պետական պաշտոնյաների վարքի կանոններին ընտելանալու օրենքի մասին է, որն առաջարկել է Եվրախորհրդի նախարարների կոմիտեն», – ասաց Գուրգեն Բադիրյանն` ավելացնելով, որ այդ հարցով արդեն քննարկումներ են ընթանում եւ որոշակի քայլեր են արվում այդ օրենքը իրագործելու ուղղությամբ:

9 Декабрь 2009 - 12:34 AMT
Деятельность комиссии Общественного совета Армении по государственным вопросам имеет свои особенности, которые обусловлены жалобами, поступающими в Общественный совет Армении. Об этом на пресс-конференции заявил председатель комиссии Общественного совета по государственным вопросам Григор Бадирян. По его словам, значительная часть поступающих жалоб адресована комиссии Общественного совета по государственным вопросам. “Со дня создания Общественного совета со стороны граждан Армении уже поступило около 380 жалоб, из которых 150 адресованы нашей комиссии”,- отметил Бадирян, добавив, что для решения этих вопросов была создана специальная рабочая группа, к которой граждане Армении смогут обратиться с жалобами и предложениями.
При этом он заметил, что армянское общество еще не осознает роль и значение Общественного совета, поскольку большая часть жалоб носит личный характер, которые не попадают под юрисдикцию Совета.
“Кроме этого, наша комиссия также участвует в общественных обсуждениях. В основном речь идет о законе адаптации правил поведения госслужащих, предложенном комитетом министров Совета Европы ”, – сказал Гурген Бадирян, добавив, что по этому вопросу уже идут обсуждения и рассматриваются определенные шаги для реализации этого закона.