9 Դեկտեմբեր 2009 - 13:53 AMT
Դեկտեմբերի 9-ին Երեւանի «Սիրահարների այգում» տեղի ունեցավ «Արմենուհի» խեցեգործ քանդակի հանդիսավոր բացումը, որի հեղինակն է Հռիփսիմե Սիմոնյանը: Մեկ մետր բարձրություն ունեցող քանդակը ցուցադրվել էր մեկ անգամ, իսկ այսուհետեւ մշտապես նպաստելու է «Սիրահարների այգի» այցելողների գեղագիտական ընկալումների զարգացմանը: Այգում «Արմենուհի» քանդակի կողքին դրվելու են նաեւ այլ քանդակներ:
Քանդակի բացմանը ներկա էին Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հռիփսիմե Սիմոնյանի ընտանիքի անդամներն ու աշակերտները:
«Արմենուհի» քանդակը կանգնեցվել է Bogossian Gardens հիմնադրամի ֆինանսավորման եւ Հռիփսիմե Սիմոնյանի ընտանիքի անդամների նվիրատվության շնորհիվ:
Հռիփսիմե Սիմոնյանը ծնվել է 1916 թ., Կարսում (Թուրքիա): 1945 թ. ավարտել է Վրաստանի գեղարվեստի ակադեմիան: 1943-ից մասնակցել է հանրապետական, միութենական եւ միջազգային ցուցահանդեսների, արժանացել է բազմաթիվ շքանշանների եւ դիպլոմների: 1956-ից Հռիփսիմե Սիմոնյանը Երեւանի պետական գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում դասավանդել է խեցեգործություն, արժանացել է պրոֆեսորի կոչման: Հայկական արվեստում նա իր ուրույն տեղն ունի, նրա անվան հետ է կապվում Հայաստանում ժամանակակից դեկորատիվ արվեստի զարգացումը, նրան է պատկանում Հայաստանում պրոֆեսիոնալ խեցեգործության վերածննդի նախաձեռնությունը: Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, պրոֆեսոր Հռիփսիմե Սիմոնյանը մահացել է 1998 թ.:

9 декабря в ереванском Парке влюбленных состоялось торжественное открытие керамической скульптуры “Арменуи”, автором которой является Рипсиме Симонян. Скульптура высотой в метр выставлялась всего раз, но впредь будет постоянно способствовать развитию эстетического восприятия посетителей Парка влюбленных, где по соседству с “Арменуи” будут установлены и другие скульптуры.
На открытии скульптуры присутствовали мэр Еревана Гагик Бегларян, вице-мэр Тарон Маргарян, члены семьи Рипсиме Симонян и ее ученики.
Скульптура “Арменуи” была установлена благодаря финансированию фонда Bogossian Gardens и пожертвованию семьи Рипсиме Симоняна.
Рипсиме Симонян родилась в 1916 году, в Карсе (Турция). В 1945 году окончила Академию художеств Грузии. С 1943 года принимала участие в республиканских, всесоюзных и международных выставках, удостоившись многочисленных медалей и дипломов. С 1956 года Рипсиме Симонян вела курс керамики, являясь профессором Ереванского государственного художественно-театрального института. В армянском искусстве ей принадлежит особое место, с ее именем связывается развитие современного декоративного искусства Армении, она инициатор возрождения в Армении профессиональной керамики. Народный художник профессор Армении Рипсим Левоновна Симонян ушла из жизни в 1998 году.