Անկարայի փորձերը` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապելը դատապարտված է ձախողման: Այս մասին Երեւանում Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը: «Մենք գտնում ենք, որ փորձերն անհաջողության են մատնված», – ասաց ՀՀ նախագահը: Նրա խոսքերի համաձայն, Անկարան պետք է հասկանա, որ Կովկասում կայունության եւ խաղաղության հասնելու համար նա պետք է Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատի:
Մեկնաբանելով Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի եւ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպման արդյունքները, Հայաստանի նախագահն ընդգծեց, որ պաշտոնական Երեւանը շնորհակալություն է հայտնում բոլոր պետություններին եւ քաղաքական գործիչներին, որոնց միջնորդական ջանքերի շնորհիվ Հայաստանին ու Թուրքիային հաջողվեց երկխոսություն սկսել: «Միաժամանակ ուզում եմ նշել, որ այս գործընթացի ե’ւ դրական, ե’ւ բացասական արդյունքները պետք է վերագրվեն միայն Երեւանին ու Անկարային», – ասաց Հայաստանի ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ ավելացրեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՄՆ նախագահի դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման եւ Հայոց ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ, ինչը Սպիտակ տան ղեկավարը բազմաթիվ անգամ արտահայտել է հրապարակայնորեն եւ երկկողմանի հանդիպման ընթացքում: «Հայոց ցեղասպանության Թուրքիայի ճանաչման անհրաժեշտության եւ այն մասին, որ թուրքական կողմը պետք է սթափ նայի իր պատմությանը, ԱՄՆ նախագահը ասել է նաեւ Թուրքիայի խորհրդարանում», – ավելացրեց ՀՀ նախագահը:
Ավելի վաղ Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել է, որ Արդարության եւ զարգացման կուսակցությունը չի աջակցի հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացմանն այնքան ժամանակ, քանի դեռ ղարաբաղյան հակամարտության հարցը չլուծվի: Ընդ որում, Էրդողանը ԱՄՆ նախագահին կոչ է արել օգտագործել իր ազդեցությունը Հայաստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղին բացատրելու, որ ղարաբաղյան հակամարտության հարցը շուտափույթ լուծվի:

10 Декабрь 2009 - 11:03 AMT
Попытки Анкары связать вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта с нормализацией армяно-турецких отношений обречены на провал. Об этом в Ереване на совместной с президентом Латвии Валдисом Затлерсом пресс-конференции заявил глава армянского государства Серж Саргсян. «Мы считаем, что эти попытки обречены на неудачу и так считали изначально»,- сказал президент РА. По его словам, Анкара должна понять, что для достижения стабильности и мира на Кавказе, она должна установить дипломатические отношения с Арменией.
Комментируя итоги состоявшейся в Вашингтоне встречи президента США Барака Обамы с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, глава Армении подчеркнул, что официальный Ереван благодарен всем государствам и политическим деятелям, посредническими усилиями которых Армении и Турции удалось начать диалог.
«В тоже время хочу отметить, что как положительные, так и отрицательные результаты данного процесса должны быть приписаны только Еревану и Анкаре»,- сказал глава армянского государства.
Серж Саргсян также добавил, что Армения высоко ценит позицию президента США по вопросу нормализации армяно-турецких отношений и Геноцида армян, которую глава Белого Дома неоднократно выражал как публично, так и в ходе двухсторонних встреч. «О необходимости признания Турцией факта Геноцида армян и того, чтобы турецкая сторона трезво взглянула на свою историю, президент США говорил в парламенте Турции», – добавил глава РА.
Ранее на встрече с президентом США Бараком Обамой в Вашингтоне турецкий премьер заявил, что Партия справедливости и развития не поддержит ратификацию армяно-турецких Протоколов до тех пор, пока нагорно-карабахский конфликт не будет решен. При этом Эрдоган призвал президента США использовать свое влияние на Армению и Нагорный Карабах для скорейшего урегулирования карабахского конфликта.