Պաշտոնական Ռիգան պատրաստ է աջակցել, որպեսզի Եվրամիության «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնությունն իրականություն դառնա: Այդ մասին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Երեւանում պետական այցով գտնվող Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսը:
«Մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ օժանդակել «Արեւելյան գործընկերության» իրականացմանը, որը նախատեսում է անցագրային ռեժիմի թեթեւացում եւ ԵՄ հետ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծում»,- ասաց լատվիացի նախագահը:
Խոսելով տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ Լատվիայի քաղաքականության մասին` Զատլերսը նշեց, որ Ռիգան ցանկանում է սերտ հարաբերություններ պահպանել Հարավային Կովկասի պետությունների հետ:

Официальная Рига готова помочь, чтобы инициатива Евросоюза “Восточное партнерство” стала реальностью. Об этом на совместной с главой Армении Сержем Саргсяном пресс-конференции заявил находящийся с государственным визитом в Ереване президент Латвии Валдис Затлерс.
“Мы готовы всячески поддерживать осуществление “Восточного партнерства”, которое предусматривает облегчение визового режима, создание свободной зоны торговли с ЕС”,- сказал латвийский президент.
Говоря о политике Латвии в отношении стран региона, Валдис Затлерс отметил, что Рига желает поддерживать тесные связи с государствами Южного Кавказа.