Դեկտեմբերի 10-ին Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսը հանդիպեց Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Գագիկ Բեգլարյանը նշեց, որ հայ-լատվիական հարաբերություններում կապերի զարգացումը երկու մայրաքաղաքների` Երեւանի ու Ռիգայի միջեւ մեծ դեր է խաղում: Նրա խոսքով, Երեւանը ցանկանում է Ռիգայի հետ գործընկերական հարաբերություններ ստեղծել եւ վերականգնել նախկին սերտ համագործակցությունը:
Ընդգծելով, որ մայիսի 31-ին կայացած քաղաքապետի ու Ավագանու խորհրդի ընտրություններից հետո Երեւանը նոր կարգավիճակ ձեռք բերեց եւ կառավարման նորագույն մեթոդների ներմուծման առաջին քայլերն է կատարում, Գագիկ Բեգլարյանը կարեւոր համարեց փորձի փոխանակությունը, քանի որ Լատվիայի մայրաքաղաքը կառավարման հարուստ փորձ ունի:
Վալդիս Զատլերսն ու Գագիկ Բեգլարյանն այցելեցին Երեւան քաղաքի պատմության թանգարան, որը քաղաքապետարանի հարեւանությամբ է գտնվում:
Լատվիայի նախագահն ու իր տիկինը հանդիպման ավարտին գրի առան իրենց տպավորությունները թանգարանի հուշամատյանում:

10 декабря в рамках визита в Армению президент Латвии Валдис Затлерс встретился с мэром Еревана Гагиком Бегларяном.
В ходе встречи Гагик Бегларян отметил, что в армяно-латышских отношениях развитие отношений между двумя столицами – Ереваном и Ригой играет большую роль. По его словам, Ереван желает создать с Ригой партнерские отношения и восстановить прежнее тесное сотрудничество.
Подчеркнув, что после состоявшихся 31 мая выборов мэра и совета старейшин Ереван приобрел новый статус и делает первые шаги по внедрению новейших методов правления, Гагик Бегларян посчитал важным обмен опытом, так как у столицы Латвии есть богатый опыт по управлению.
Валдис Затлерс и Гагик Бегларян посетили музей истории города Еревана, который находится по соседству с мэрией.