10 Դեկտեմբեր 2009 - 16:29 AMT
Երեւանում տեղի ունեցավ ԵՄ-Հայաստան առաջին երկխոսությունը` մարդու իրավունքների հարցերի շուրջ: Ներկայում ԵՄ-ն մարդու իրավունքներին նվիրված երկխոսության մեջ է ներգրավված աշխարհի ավելի քան երեսուն երկրների հետ:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, մարդու իրավունքների շուրջ ԵՄ-Հայաստան առաջին երկխոսությունն անցավ բաց, բարեկամական եւ կառուցողական մթնոլորտում: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմանի հետաքրքրություններ ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաեւ շոշափվեցին համագործակցության կոնկրետ հեռանկարներ:
Հայկական պատվիրակությունը ղեկավարում էր Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը: Պատվիրակության կազմում էին` ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Նիկոլայ Առուստամյանը, ինչպես նաեւ գլխավոր դատախազության, ոստիկանության, արտաքին գործերի նախարարության եւ ՀՀ պետական այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
ԵՄ պատվիրակությունը գլխավորում էր Շվեդիայի մարդու իրավունքների հարցերով դեսպան Յան Աքսել Նորդլանդերը: Մարդու իրավունքների առաջին երկխոսության օրակարգում էր մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային համակարգի, դատական բարեփոխումների իրականացման, ինչպես նաեւ միջազգային կառուցվածքների շրջանակներում համագործակցության հարցեր:

Yerevan hosted the first Armenia-EU dialogue on human rights – a problem that has attracted the attention of 30 countries worldwide.
The dialogue was held in an open, friendly and constructive environment, RA MFA press service reported. Discussion focused on a wide range of issues of bilateral interest, as well as prospects for cooperation.
Armenian delegation, headed by Deputy FM Karine Kazinyan, consisted of Deputy Justice Minister Nikolay Aroustamyan, as well as representatives from General Prosecutor’s Office and other state agencies.
EU delegation was headed by Swedish Ambassador for Human Rights Jan Axel Nordlander. Discussion agenda comprised issues concerning the national human rights system, implementation of judicial reforms, as well as cooperation within international structures.