10 Դեկտեմբեր 2009 - 17:26 AMT
Euronews հեռուստաալիքը միշտ շահագրգռված է եղել լուսաբանելու մեր ժամանակվա կարեւորագույն իրադարձությունները, եւ այսօր Լեռնային Ղարաբաղի թեման ամենաինտենսիվ զարգացող պատմություններից է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել Euronews հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Պիտեր Բարաբասը:
«Մենք չենք կենտրոնանում այդ խնդրի պատմական կողմի վրա, դա պատմաբանների խնդիրն է: Մեզ համար գլխավորը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում մարդիկ են, որոնք տուժել են հակամարտության արդյունքում»,-ասել է հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիրը:
Ըստ նրա, Euronews-ը վերջերս ռեպորտաժ էր պատրաստել հայերի մասին, որոնք տուժել են հակամարտության պատճառով եւ այժմ հեռուստաալիքը որոշել է կենտրոնանալ ադրբեջանական կողմի վրա, որոնք եւս տուժել են ղարաբաղյան հակամարտության արդյունքում:
«Ադրբեջանցիների մասին ռեպորտաժ նկարահանելու գաղափարը կապված չէ բազմաթիվ բողոքների հետ, որոնք հեռուստաալիքը ստացել է ադրբեջանական կազմակերպություններից վերջերս եթերում հայտնված Լեռնային Ղարաբաղի մասին ռեպորտաժից հետո: Երկու ռեպորտաժները հիմնված են բացառապես այն սկզբունքների եւ արժեքների վրա, որոնցով ղեկավարվում է մեր խմբագրությունը»,-ասել է Պիտեր Բարաբասը:

10 Декабрь 2009 - 17:26 AMT
Телеканал Euronews всегда заинтересован в освещении важнейших событий нашего времени, и сегодня тема Нагорного Карабаха – одна из самых интенсивно развивающихся историй. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил главный редактор телеканала Euronews Питер Барабас.
“Мы не фокусируемся на историческом аспекте этой проблемы, это задача историков. Для нас главной задачей в проблеме Нагорного Карабаха – это люди, которые пострадали в результате конфликта”,- сказал главный редактор телеканала.
По его словам, Euronews недавно подготовил репортаж об армянах, которые пострадали вследствие конфликта и теперь телеканал решил сосредоточиться на азербайджанской стороне и на азербайджанцах, которые также пострадали в результате карабахского конфликта.
«Идея снять репортаж об азербайджанцах не связана с многочисленными протестами, поступившими в телеканал со стороны азербайджанских организаций из-за недавнего репортажа о Нагорном Карабахе. Оба репортажа основаны исключительно на тех принципах и ценностях, которыми руководствуется наша редакция»,- отметил Питер Барабас.