Դեկտեմբերի 11-ն լատվիական պատվիրակությունը, Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի գլխավորությամբ այցել է Մատենադարան: ՀՀ ԱԳ նախարարի ուղեկցությամբ հյուրերը այցելեցին Մատենադարան եւ ծանոթացան հին հայկական ձեռագրերին:
Լատվիայի նախագահը իր կնոջ հետ երախտագիտություն հայտնեց Մատենադարանի տնօրենին եւ աշխատակիցներին հետաքրքիր էքսկուրսիայի համար եւ նվիրեց թանգարանին հայ-լատվիական բառարան, հին լատվիական խորհրդանիշերի գիրք եւ գիրք-հուշանվեր: Իր հերթին, Մատենադարանի ղեկավարությունը հյուրերին նվիրեց «Հայկական մանրանկարչության» մասին գիրք. եւ հուշանվեր բացված գրքի տեսքով:
Վալդիս Զատլերսը պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում թողեց իր գրառումը. «Մշակույթը գրից է սկսվում: Խորին հարգանք նրա պահպանողներին»:

11 декабря латышская делегация, во главе с президентом Латвии Валдисом Затлерсом и его супругой посетила Институт древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца. В сопровождении министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна, гости посетили два зала Матенадарана и осмотрели древние рукописи.
Президент Латвии с супругой поблагодарили директора Матенадарана и его сотрудников за увлекательную экскурсию и подарили музею латышско-армянский словарь, книгу древних латышских знаков и книгу-сувенир. В свою очередь руководство Матенадарана вручило гостям книгу “Армянская миниатюра”, а также сувенир в виде раскрытой книги.
Валдис Затлерс оставил в книге записей для почетных гостей надпись: «Культура начинается с письменности. Глубокое уважение ее хранителям».