Եվրամիությունն արդեն 175 մլն եվրո է տրամադրել «Արեւելյան գործընկերության» մասնակից երկրներին ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման համար 6 հետխորհրդային երկրներում: Այդ մասին Երեւանում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, որը նվիրված էր ԵՄ-ում շվեդական նախագահությանը, հայտարարել է Հարավային Կովկասի երկրներում Շվեդիայի դեսպան Հանս Գունար Ադենը:
Ինչպես նշել է շվեդացի դիվանագետը, Եվրամիությունում նախագահող Շվեդիան մտադիր է խորացնել եւ ընդլայնել արեւելյան երկրների հետ հարեւանության քաղաքականությունը, քանի որ դա կարեւոր դեր է կատարում ԵՄ անվտանգության եւ կայունության տեսակետից: «Արեւելյան գործընկերությունը» հետապնդում է հեռուն գնացող նպատակներ: Մենք կարեւորում ենք ինչպես այդ վեց երկրների համագործակցությունը ԵՄ երկրների հետ, այնպես էլ նրանց համագործակցությունը միմյանց հետ»,-ասել է Հանս Գունար Ադենը:
Նա հիշեցրել է, որ «Արեւելյան գործընկերությունն» առաջարկում է համագործակցության 4 պլատֆորմ, որի շրջանակներում արդեն 2 հանդիպում է տեղի ունեցել: «Առաջինը ժողովրդավարության եւ լավ պետական կառավարման պլատֆորմն է, երկրորդը` տնտեսական ինտեգրման, երրորդը` էներգետիկ անվտանգության եւ չորրորդը` մարդկանց եւ այդ երկրների քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ շփումներ ապահովող պլատֆորմը»,-ասել է Շվեդիայի դեսպանը:
Նա հայտարարել է, որ «Արեւելյան գործընկերությունն» հակամարտությունների կարգավորման պատրաստի դեղատոմսեր կան ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքների վերացման պատրաստի դեղատոմսեր չի առաջարկում»,-ասել է Շվեդիայի դեսպանը:
2009 թվականի մայիսի 7-ին Պրահայում տեղի ունեցավ ԵՄ նոր քաղաքականության «Արեւելյան գործընկերության» սահմանադիր գագաթնաժողովը, որն ուղղված է 6 հետխորհրդային երկրների` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի հետ համգործակցության ընդկայնմանը:

Евросоюз уже предоставил странам-участницам инициативе “Восточное партнерство” 175 миллионов евро для осуществления институциональных реформ в 6 постсоветских странах. Об этом в Ереване в ходе брифинга, посвященного шведскому председательству в ЕС, заявил посол Швеции в странах Южного Кавказа Ганс Гуннар Аден.
Как отметил шведский дипломат, председательствующая в Евросоюзе Швеция намерена углубить и расширить политику соседства с восточными партнерами, поскольку это играет важную роль с точки зрения безопасности и стабильности ЕС. “Восточное партнерство” преследует далеко идущие цели. Мы придаем важное значение как сотрудничеству этих 6 стран с ЕС, так и их сотрудничеству между собой”,- сказал Ганс Гуннар Аден.
Он напомнил, что “Восточное партнерство” предлагает 4 платформы сотрудничества, в рамках которых уже состоялись 2 встречи. “Первая – эта платформа демократии и хорошего государственного правления, вторая – экономической интеграции, третья – энергетической безопасности и четвертая – платформа, обеспечивающая контакты между людьми и гражданским обществом этих стран”,- сообщил посол Швеции.
Он заявил, что инициатива “Восточное партнерство” не предлагает готовых рецептов для разрешения конфликтов или ликвидации последствий финансового кризиса, но она предоставляет возможность, чтобы страны-партнеры ЕС сблизились с идеями и ценностями европейской семьи.
7 мая 2009 года в Праге состоялся учредительный саммит “Восточного партнерства” – новой политики ЕС, направленной на усиление отношений с 6-ю странами – восточными соседями ЕС: Арменией, Азербайджаном, Беларусью, Грузией, Молдовой и Украиной.