11 Դեկտեմբեր 2009 - 13:52 AMT
Դեկտեմբերի 11-ին Մայր աթոռ սբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ Ն.Ս.Օ.Ս.Ս. ամենայն հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսի հանդիպումը Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի հետ, ում ուղեկցում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ողջունելով Լատվիայի նախագահին` ամենայն հայոց հայրապետ Գարեգին Բ Կաթողիկոսը ներկայացրեց հայ ժողովրդի կյանքում Մայր աթոռ սբ Էջմիածնի դերն ու նշանակությունը:
«Մենք ուրախ ենք, որ հայերը ձեր երկրում կարող են ապրել հոգեւոր կյանքով եւ ազատ օգտվել պետության ընձեռած բոլոր հնարավորություններից: Այսօր Լատվիայում գործում են հայկական եկեղեցի, կիրակնօրյա դպրոց, որ Աստծո ողորմածությամբ հույս ունենք դարձնել ամենօրյա », – նշել է ամենայն հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսը:
Շնորհակալություն հայտնելով ամենայն հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսին, Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսը նշեց. «Լինելով Լատվիայի օրինապահ քաղաքացիներ, հայերը նպաստում են երկրի զարգացմանը»:

11 Декабрь 2009 - 13:52 AMT
11 декабря в Первопрестольном Эчмиадзине состоялась встреча Католикоса Всех Армян Гарегина II с президентом Латвии Валдисом Затлерсом, которого сопровождал министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян.
Приветствовав президента Латвии, Католикос Всех Армян рассказал о важнейшей роли Армянской Апостольской Церкви и значении Первопрестольного Эчмиадзина в жизни армянского народа.
“Мы рады тому, что армяне могут жить в вашей стране духовной жизнью и свободно пользоваться всеми возможностями, предоставленными государством. На сегодняшний день в Латвии действует армянская церковь, есть воскресная школа, которую надеемся с благословления Всевышнего превратить в ежедневную”, – отметил Католикос Всех Армян Гарегин II.
Поблагодарив Католикоса Всех Армян за встречу, президент Латвии Валдис Затлерс в свою очередь отметил: “Будучи законопослушными гражданами Латвии, армяне способствуют развитии страны”.