Եվրամիության 27 երկրների առաջնորդները, որոնք ավարտեցին երկօրյա հանդիպումը Բրյուսելում, գոհունակություն են հայտնել «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնության իրականացման ընթացքի առնչությամբ: Ինչպես ասվում է գագաթաժողովի ամփոփումներում, այդ ծրագիրն ուղղված է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդավիայի, Բելառուսի եւ Ուկրաինայի հետ «լայն Եվրոպայի» մերձեցմանը:
Արտաքին կապերի եւ հարեւանության քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Բենիտա Ֆեռերո-Վալդները «Արեւելյան գործընկերության» նախարարական հանդիպման ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտնեց, որ ԵՄ-ն հաշվարկում է 2010-ին ասոցիացման մասին համաձայնագրեր ստորագրել Ուկրաինայի ու Մոլդավիայի հետ:
Միեւնույն ժամանակ եվրահանձնակատարն ընդգծեց, որ Արեւելյան գործընկերության Եվրոպական ծրագիրն «ուղղված չէ ԵՄ մտնելու նախապատրաստմանը»: «Մենք այդ մասին նախկինում խոսել ենք. «Արեւելյան գործընկերությունն» այդ նպատակի համար չէ»,- ասաց Բենիտա Ֆեռերո-Վալդները: Նրա խոսքով, այսօր չի կարելի ասել, որ «այդ երկրների համար ԵՄ դռները բաց են կամ փակ»:

11 December 2009 - 15:16 AMT
Finishing their two-day meeting in Brussels, the leaders of 27 EU member states expressed satisfaction with the implementation of Eastern Partnership program which is aimed strengthening links between “big Europe” and Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova, Belarus and Ukraine.
During a news conference summing up the outcomes of Eastern Partnership ministerial conference, EU Commissioner for External Relations Benita Ferrero-Waldner said the Union was hopeful to sign associate agreements with Ukraine and Moldova in 2010.
She noted in the meantime that the project isn’t aimed at preparing countries for EU accession. “We announced earlier that Eastern Partnership is not designed for that. Hence we can’t say whether or not EU doors are open to those counties,” Waldner said.