12 Դեկտեմբեր 2009 - 12:22 AMT
Դեկտեմբերի 12-ին «Օրինաց Երկիր» կուսակցության 9-րդ համագումարում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Իր խոսքում նախագահը նկատեց, որ «Օրինաց Երկիր» կուսակցությունը, որը կառավարող կոալիցիայի կազմում է, հստակ դիրք է զբաղեցնում երկրի քաղաքական կյանքում:
Պետության ղեկավարը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անունից գոհունակություն հայտնեց արգասաբեր համագործակցության հարցում եւ նշեց, որ «մեր համագործակցությունը «Օրինաց Երկիր» կուսակցության հետ ուղղված է Հայաստանի զարգացմանը»: Նա ավելացրեց նաեւ, որ իրավական պետության ձեւավորման գործում Հայաստանը հաջողության կհասնի միայն հանդուրժողականության, սոլիդարության եւ պլյուրալիզմի բարձր մակարդակի առկայության դեպքում: «Այդ ուղղությամբ որոշակի փոփոխություններ են նկատվում, բայց, ըստ իս, դրանք բավական չեն»,- նկատեց նախագահը:
Սարգսյանն ընդգծեց, որ հաճախ ՀՀ ղեկավարության գաափարները` ուղղված արդար ու հզոր հասարակայնության ձեւավորմանը, նպատակաուղղված կերպով խեղաթյուրվում են կոնկրետ անձանց կողմից, երբեմն միայն այն բանի համար, որպեսզի մեկ ուրիշը հաջողության չհասնի: «Իհարկե, անհնար է մեկ հարվածով արմատախիլ անել այդ ամենը: Դա աստիճանական գործընթաց է, որի ընթացքում հարկավոր է փոխել հասարակայնության միջավայրն ու մթնոլորտը, ընկալումն ու վարքի կանոնները: Եւ այստեղ շատ անելիք ունեն բոլոր նրանք, ովքեր գտնում են, որ այդպես այլեւս չի կարող շարունակվել»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Խոսելով երկրի սոցիալական խնդիրների մասին` նախագահը նշեց, որ չնայած բազմաթիվ արտաքին մարտահրավերներին ու տնտեսական ճգնաժամին, գալիք տարվա համար նախատեսված բոլոր սոցիալական ծրագրերը պարտադիր իրականացվելու են:
Իր ելույթի վերջում նախագահը հաջողություն մաղթեց «Օրինաց Երկիր» կուսակցությանը բոլոր հետագա նախաձեռնություններում:

12-го декабря на 9-ом съезде партии «Оринац Еркир» с приветственной речью выступил президент РА Серж Саргсян. В своей речи президент заметил, что партия “Оринац еркир”, находящаяся в составе правящей коалиции, занимает прочную позицию в политической жизни страны.
Глава государства от имени Республиканской партии Армении выразил удовлетворение плодотворным сотрудничеством и отметил, что “наше сотрудничество с партией “Оринац еркир” направлено на развитие Армении”. Он также добавил, что в деле формирования правового государства Армения достигнет успеха только при наличии высокого уровня толерантности, солидарности и плюрализма. “В этом направлении определенные изменения намечаются, но, по моему мнению, их не достаточно”, – заметил президент.
Саргсян подчеркнул, что часто идеи руководства РА, направленные на формирование справедливой и сильной общественности, целенаправленно искажаются конкретными личностями, иногда только для того, чтобы кто-то другой не достиг успеха. “Конечно, невозможно все это искоренить одним ударом. Это постепенный процесс, в течение которого среду и атмосферу, восприятие и правила поведения общественности нужно менять. И здесь многое предстоит делать всем тем, кто считает, что так больше продолжаться не может ”, – отметил Серж Саргсян.
Говоря о социальных проблемах страны, президент заметил, что, несмотря на многочисленные внешние вызовы и экономический кризис, все социальные программы, намеченные на будущий год, обязательно будут реализованы.