12 Դեկտեմբեր 2009 - 13:29 AMT
«Հայաստանի քաղաքական դաշտում «Օրինաց Երկիրն» իր որոշակի ամուր տեղն ունի եւ միշտ հանդես է գալիս նոր գաղափարներով»,- դեկտեմբերի 12-ին «Օրինաց Երկիր» կուսակցության 9-րդ համագումարում հայտնեց կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:
Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ «Օրինաց Երկիրը» միշտ պայքարելու է այն բարեփոխումների համար, որոնց սպասում է հայ հասարակությունը: «Մենք հետեւողական ենք լինելու մեր տված նախընտրական խոստումների կատարման գործում: Մենք գտնում ենք, որ բարեփոխումները մեր երկրի համար առաջնահերթ են, եւ եթե ցանկանում ենք փոխել մեր հասարակությունը, պետք է մեզնից սկսենք»,- նշեց նա:
Արթուր Բաղդասարյանը նկատեց նաեւ, որ այժմ Հայաստանի վարկանիշը նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնողական քաղաքականության շնորհիվ որակական նոր մակարդակի է բարձրացել:
Խոսելով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին` Բաղդասարյանը նշեց, որ «Օրինաց Երկիր» կուսակցությունը կարեւոր նշանակություն է տալիս հարեւան երկրների հետ ՀՀ հարաբերությունների կարգավորմանը: «Եւ այդ ենթատեքստում մենք ամբողջությամբ օժանդակում ենք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս գործընթացը: Հայ-թուրքական մերձեցման գործում մենք պետք է ազատվենք վախի բարդույթից, քանի որ մենք հաղթող ժողովուրդ ենք, ինչը եւ ապացուցել ենք արցախյան պատերազմում»,- ընդգծեց «Օրինաց Երկիր» կուսակցության նախագահը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի տնտեսական դրությանը, Բաղդասարյանը նշեց, որ չնայած ներկայիս անկմանը, 2010-ին ՀՀ տնտեսությունը կկայունանա: «Այդ գործում իրենց դրական ազդեցությունը կունենան այնպիսի մեծ տնտեսական ծրագրեր, ինչպիսիք են Իրան-Հայաստան երկաթուղու, Իրան-Հայաստան-Վրաստան ավտոճանապարհի ու ատոմային էլեկտրակայանի նոր բլոկի կառուցումը»,- պարզաբանեց Բաղդասարյանը:

Orinats Yerrkir party has a firm place in Armenia’s political domain and always proposes new ideas, according to party’s Chairman Arthur Baghdasaryan.
Orinats Yerkir will always strive towards the reforms Armenian society seeks for. “We’ll consistently fulfill all our promises. We find reforms imperative for our state, and if we want to change society, we should start with ourselves,” he said.
At that, he expressed appreciation of President Serzh Sargsyan’s initiatory policy which helped raise Armenia’s rating to a qualitatively new level.
Touching on Armenia’s foreign policy, Mr. Baghdasaryan said the party attached importance to normalizing ties with neighbors. “In that context, we fully support current Armenian-Turkish normalization process which require us to get rid of victim complex. We are a triumphant nation, as proven by our victory in Artsakh war,” he stressed.
With regard to Armenia’s economic situation, Mr. Baghdasaryan pointed out to stabilization tendencies. “Large-scale economic programs like the construction of Iran-Armenia railroad, Iran-Armenia-Georgia highway and the new bloc of nuclear power plant will contribute to that,” he said.