12 Դեկտեմբեր 2009 - 14:16 AMT
«Այսօրվա համերգի ժամանակ կկատարեն Ավետ Տերտերյանի կամերային երաժշտությունը: Մենք նրան ճանաչում ենք որպես խոշոր երգահան, որը երաժշտություն է գրում նվագախմբերի համար: Բայց մենք նրա կամերային ստեղծագործություններն ենք հավաքել այսօրվա համերգի համար»,- Ավետ Տերտերյանի 80-ամյակին նվիրված համերգից առաջ PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոյի մասնակից, ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը:
«Ես աննախադեպ գոհ եմ, որ բոլոր հրաշալի երաժիշտները, ովքեր մասնակցում են այսօրվա համերգին` Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոն, Աննա Մայիլյանը, դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը, ինչպես նաեւ ալտահար Յանա Դարյանն ու ջութակահար Արամ Ասատրյանը, մեծ էնտուզիաստներ են: Ինձ շատ հաճելի է, որ հենց նրանք են համերգի նախաձեռնողները, եւ որ Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունը օժանդակեց այդ նախաձեռնությունը»,- նշեց Ավետ Տերտերյանի այրի, երաժշտագետ, Կոմիտասի անվան Երեւանի պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Իրինա Տիգրանովան:
Համերգի ժամանակ ողջույնի խոսքով հանդես կգա արվեստաբանության դոկտոր եւ ընտանիքի բարեկամ Աննա Արեւշատյանը, որը բազմիցս անդրադարձել է երգահանի ստեղծագործությանը: Համերգը կկայանա դեկտեմբերի 12-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում:

12 Декабрь 2009 - 14:16 AMT
«В сегодняшнем концерте будет исполнена камерная музыка Авета Тертеряна. Мы знаем его как крупного композитора, который пишет музыку для оркестров. Но мы собрали его камерные произведения для сегодняшнего концерта», – сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net перед концертом, посвященном 80-летию Авета Тертеряна, участник трио имени Арама Хачатуряна, скрипач Карен Шахгалдян.
«Я чрезвычайно довольна тем, что все замечательные музыканты, принимающие участие в сегодняшнем концерте, – трио имени Арама Хачатуряна, Анна Маилян, пианист Айк Меликян, а также альтистка Яна Дарян и скрипач Арам Асатрян, большие энтузиасты. Мне очень приятно, что именно они являются инициаторами концерта, и что эту инициативу поддержало Министерство культуры Армении», – отметила вдова Авета Тертеряна, музыковед, профессор Ереванской государственной консерватории имени Комитаса Ирина Тигранова.
Со вступительным словом на концерте выступит доктор искусствоведения и друг семьи Анна Аревшатян, не раз обращавшаяся к творчеству композитора. Концерт состоится 12 декабря в доме-музее Арама Хачатуряна.