13 Դեկտեմբեր 2009 - 13:03 AMT
Երեւանի Հաղթանակ զբոսայգում կհավերժացվեն Հայաստանի նշանավոր հրեաների անունները: Այդ նախագծի ֆինանսավորման համար «Երուսաղեմ» հրեական ազգային հիմնադրամ է այցելել հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը:
«Մարտ ամսին Իսրայելի պետության անկախության 60-ամյակին նվիրված, հրեական «Երուսաղեմ» հիմնադրամի աջակցությամբ Երեւանի Հաղթանակ զբոսայգում բացվել է «Բարեկամության ծառուղի», – ասել է հրեական ազգային հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Իգալ Յասինովը: «Հիմա արդեն տիկ Վարժապետյանը մի շարք նախագծերի ծրագիր է ներկայացրել, որոնք պետք է իրականացվեն իր երկրում եւ մեզ առաջարկել է մասնակցել դրանց իրականացմանը: Մենք այս պահին ուսումնասիրում ենք այդ առաջարկները, բայց դեռեւս չենք կարող ոչ դրական, ոչ բացասական պատասխան տալ», – ասաց նա:
Սակայն, ինչպես հայտնում է IzRus-ը, հղում անելով Իգալ Յասինի խոսքերը, նախընտրելի է հրեական համայնքի նշանավոր անձանց հավերժացնել Իսրայելում:

13 Декабрь 2009 - 13:03 AMT
В ереванском Парке Победы могут быть увековечены имена выдающихся евреев Армении. Чтобы привлечь к финансированию этого проекта Еврейский национальный фонд (ККЛ) Иерусалим посетила председатель еврейской общины Римма Варжапетян.
“В марте при поддержке Еврейский национальный фонд в честь 60-летия независимости Государства Израиль в Парке Победы в Ереване была открыта “Аллея дружбы”, – рассказал заместитель гендиректора Еврейского национального фонда Игаль Ясинов. «Теперь же госпожа Варжапетян привезла план ряда проектов у себя на родине и предложила нам принять участие в их реализации. На данный момент мы изучаем эти предложения, но не можем дать пока ни положительного, ни отрицательного ответа”, – сказал он.
Однако, как сообщает IzRus., ссылаясь на слова Игаля Ясинова, предпочтение отдается увековечиванию видных еврейских деятелей диаспоры в самом Израиле.