14 Դեկտեմբեր 2009 - 10:19 AMT
Այս պահին Թուրքիան բավարար ռեսուրսներ չունի Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը ձգձգելու համար: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը
«Այսօր Թուրքիայի համար քիչ հավանական եւ գործնականում անհնար է Հայաստանի հետ հարաբերությունների ձգձգումը»,-ասել է հայ փորձագետը: Ելնելով դրանից` Կ. Բեքարյանը կանխատեսում է, որ 2010 հունվար-փետրվարին որոշակի առաջխաղացում կլինի Թուրքիայի մեջլիսում, իսկ մարտ-ապրիլին արդեն Արձանագրությունները կվավերացվեն:
Ինչպես նշել է Կ.Բեքարյանը, Անկարային միշտ հաջողվել է իմիտացիայի քաղաքականություն վարել ինչպես հայ-թուրքական երկխոսության, այնպես էլ Կիպրոսի հակամարտության եւ քրդկան խնդրի լուծման հարցում, եւ երբ թուրքական կողմին չէր հաջողում լուծել երեք խնդրից երկուսը, նա փորձում էր ցույց տալ միջազգային հանրությանը, որ կառուցողական է գոնե երեք գործընթացներից մեկում:
Բացի այդ, փորձագետն ընդգծել է, որ Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի ձգձգման դեպքում միջազգային հանրությունը բացահայտ հակաքայլեր կձեռնարկի Անկարայի դեմ:
Անդրադառնալով պաշտոնական Երեւանի քաղաքականությանն Անկարայի հարցում` Կարեն Բեքարյանը նշել է, որ Հայաստանը հստակ նշել է այն սահմանները, որոնց շրջանակներում նա բանակցելու է Թուրքիայի հետ: «ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ նա հանձնարարել է ուղղումներ կատարել ՀՀ օրենսդրության մեջ միջազգային պայմանագրերի վավերացման կամ չեղյալ հայտարարելու մասով, կարելի է գնահատել որպես Թուրքիայի հետ գործընթացում ռիսկերի նվազեցմանը»,-ասել է փորձագետը:

14 Декабрь 2009 - 10:19 AMT
У Турции на данный момент нет достаточных ресурсов для затягивания процесса ратификации Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель общественной организации “Европейская интеграция” Карен Бекарян.
«Сегодня для Турции маловероятно и практически невозможно затягивание процесса нормализации отношений с Арменией»,- сказал армянский эксперт. Исходя из этого, Карен Бекарян прогнозирует, что в январе-феврале 2010 года произойдут определенные подвижки в турецком меджлисе, а в марте-апреле уже состоится ратификация армяно-турецких Протоколов.
Как отметил председатель «Европейской интеграции», Анкаре всегда удавалось проводить политику имитации как в армяно-турецком диалоге, так и в процессе урегулирования Кипрского конфликта и решения курдской проблемы, и когда турецкой стороне не удавалось решить две из трех проблем, она пыталась показать международному сообществу, что обеспечивает конструктивность хоть в одном из трех процессов.
Кроме того, эксперт также подчеркнул, что в случае затягивания процесса ратификации Протоколов, международное сообщество предпримет открытые контршаги против Анкары.
Говоря о политике официального Еревана в отношении Анкары, Карен Бекарян заметил, что Армения четко обозначила границы, в рамках которых она будет вести переговоры с Турцией. «Заявление президента Армении Сержа Саргсяна о том, что он дал поручение внести поправки в законодательство РА по части ратификации и объявления недействительным международных договоров, можно оценить как шаг, направленный на минимизацию рисков в процессе с Турцией»,- сказал эксперт.