Մինչ այժմ Թուրքիային չի հաջողվել շաղկապել հայ-թուրքական հարաբերությունները ղարաբաղյան կարգավորման հետ: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը:
«Մինչ օրս չի ստորագրվել որեւէ փաստաթուղթ, որը զիջումներ կպահանջի հայկական կողմից Ղարաբաղի հարցում, չի ստորագրվել: Հակամարտության կարգավորման միջնորդները եւս չեն խոսում շուտափույթ կարգավորման մասին»,-ասել է Բեքարյանը: Այնուամենայնիվ, փորձագետը կանխատեսում է ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի տեմպերի արագացում:
Անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի եւ Թուրքիայի վարչապետի հանդիպման արդյունքներին եւ մեկնաբանելով Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանի հայտարարությունն այն մասին,թե «Հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն վավերացվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ հայկական ուժերը չեն լքել ԼՂՀ տարածքը»` փորձագետը նշել է, որ պետք չէր որեւէ արձագանք ակնկալել Բարաք Օբամայից: Ըստ նրա, ԱՄՆ-ն շահագրգիռ է հակամարտության հանգուցալուծման գործում եւ միջոցներ կձեռնարկի կարգավորման արագացման ուղղությամբ:
Միեւնույն ժամանակ Բեքարյանը նշել է, որ երկու` ղարաբաղյան եւ հայ-թուրքական գործընթացների զուգահեռ արագացումը կարող է վտանգավոր լինել: «Հետեւյալ խնդիրը կա` Հայաստանի հանրությունը պետք է հասցնի «մարսել» գործընթացներից մեկը»,-ասել է Կ.Բեքարյանը:
Մեկնաբանելով այն փաստը, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը տարածաշրջանային իր հերթական այցի ժամանակ չեղավ Երեւանում, փորձագետը հայտարարել է, որ այդպիսով միջնորդները ազդանշան են տալիս Բաքվին` չխանգարել հայ-թուրքական երկխոսությանը:

До сих пор Турции не удалось увязать процесс нормализации армяно-турецких отношений с карабахским урегулированием. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель общественной организации “Европейская интеграция” Карен Бекарян.
«До сегодняшнего дня никакого документа, требующего уступок с армянской стороны по Карабаху, не подписано. Посредники по урегулированию конфликта также не говорят о скорейшем подписании соглашения», – отметил Карен Бекарян. Тем не менее, эксперт прогнозирует ускорение темпов в переговорном процессе по решению проблемы.
Говоря об итогах встречи президента США и турецкого премьер-министра и комментируя заявление Реджепа Тайипа Эрдогана о том, что «армяно-турецкие Протоколы не будут подписаны до того, как армянские силы не покинут территории НКР», эксперт заметил, что какой-либо реакции от Барака Обамы на это заявление ожидать не следовало. По его слова, США заинтересованы в решении конфликта и предпримут меры для ускорения его урегулирования.
В то же время председатель «Европейской интеграции» заметил, что одновременное ускорение сразу двух процессов – нагорно-карабахского и армяно-турецкого может быть опасно. «Есть следующая проблема: общество Армении должно успеть ”переварить” один из этих процессов»,- подчеркнул Карен Бекарян.
Комментируя факт, что в рамках очередного визита в регион Минская группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта не посетила Ереван, эксперт заявил, что таким образом посредники дали знак Баку не мешать армяно-турецкому диалогу.