14 Դեկտեմբեր 2009 - 13:26 AMT
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչն ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի կողմից արժանացել է «Դիվանագիտությունը հանուն մարդու իրավունքների 2009»մրցանակին: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամլո ծառայությունը, «Դիվանագիտությունը հանուն մարդու իրավունքների»ամենամյա մրցանակը շնորհվում է ԱՄՆ այն դեսպանին, ով իր նշանակման երկրում բացառիկ նվիրում է ցուցաբերում մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ կառավարման ժողովրդավարական սկզբունքների առաջ մղման հարցում: Այս մրցանակի շնորհման մասին հայտարարությունը կատարվել է ԱՄՆ կառավարության կողմից դեկտեմբերի 10-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա առիթով: Մրցանակը դեսպան Յովանովիչին կհանձնվի եկող տարվա սկզբին:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է արժանանալ այս մրցանակին, սակայն այդ մրցանակին իրավամբ արժանի են Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնողները` լինեն կառավարությունից, քաղաքացիական հասարակությունից, թե լրատվամիջոցներից»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը: Նա նշել է նաեւ, որ 18 տարիների ընթացքում Հայաստանը առաջընթաց շատ է ունեցել, սակայն մարդու իրավունքների ոլորտում դեռ շատ անելիք կա:

14 Декабрь 2009 - 13:26 AMT
Посол США в Армении Мари Йованович удостоилась со стороны госсекретаря США Хиллари Клинтон премии “Дипломатия во имя прав человека 2009”. Как сообщает пресс-служба посольства США в Армении, ежегодная премия “Дипломатия во имя прав человека» присуждается тому послу США, который в стране своего назначения показывает исключительную преданность в вопросе продвижения защиты прав человека и демократических принципов управления. Заявление о вручении премии было обнародовано администрацией США 10 декабря по случаю Международного дня защиты прав человека. Премия будет вручена Мари Йованович в начале будущего года.
«Для меня большая честь удостоится этой премии, однако этой премии по праву достойны все те, которые реализуют реформы в области прав человека в Армении, будь то в правительстве, общественном секторе или в СМИ»,- сказала американский дипломат. Она также отметила, что в течение 18 лет Армения зарегистрировала прогресс в сфере защиты прав человека, но, тем не менее, стране в этом направлении предстоит еще поработать.